Egy Staten Island-i orvos számolt be arról az esetről, amikor rákérdeztek a kezelendő páciensének rasszára. Mint mondta, az elmúlt hetekben két alkalommal írt fel a betegeinek egy koronavírus elleni gyógyszerből, az egyik gyógyszerész azonban azt kérte tőle, hogy a kezelés jóváhagyása előtt, mondja el, milyen rasszúak a páciensek.
– Az orvosként eltöltött harmincéves működésem során még soha sem tették fel nekem ezt a kérdést, mikor kezelést írtam fel valakinek
– mondta a névtelenséget kérő orvos.
Egy kiszivárgott e-mailben arról is írnak, hogy a koronavírusteszteknél egyes csoportok előnyt élveznek, és előbb kerülnek sorra a rasszuk miatt.
A New York-i egészségügyi szolgálat elkötelezett amellett, hogy a faji egyenlőség és a társadalmi igazságosság segítségével javítsa az összes New York-i egészségügyi állapotát.
„A faji igazságosság nem azt jelenti, hogy mindenkivel egyenlően kell bánni, hanem azt, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat és szolgáltatásokat oly módon kell elosztani, hogy kezelni tudjuk vele a strukturális rasszizmust és a fehér privilégiumok által teremtett akadályokat egyaránt.”
Az egyelőre nem világos, hogy az új, faji alapú rendelkezésekkel milyen mértékben zárják ki a fehéreket a kezelésből, de több orvos és szakértő is attól tart, hogy egy olyan rendszer fog létrejönni, amely az újabb járványhullámok vagy egy gyógyszerhiány esetén faji kirekesztést is alkalmazhat.
Az orvos szakértők azonban úgy vélik, hogy a koronavírus-kezeléseknél a leginkább veszélyeztetett személyeknek kell elsőbbséget adni, és hangsúlyozták, hogy a rassz nem számít biológiai kockázati tényezőnek.
– Nem tekinthető a faj a súlyos betegségek és a halálozások egyik kockázati tényezőjeként. Az ok, amiért sok afroamerikai halt meg New Yorkban a koronavírus következtében az, hogy amíg a tehetősebbek otthonról tudtak dolgozni, addig a fizikai dolgozók ki voltak téve a koronavírus-fertőzésnek
– mondta Martin Kulldorff, a Harvard Egyetem epidemiológusa és professzora.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)