Kazah külügy: Elfogult az EP Kazahsztánról szóló állásfoglalása

A tárca közleménye szerint meg kellett volna várni a zavargások hivatalos vizsgálatának eredményét.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 01. 21. 15:13
TOKAJEV, Kaszim-Zsomart
Almati, 2022. január 5. Rohamrendõrök tartóztatják fel a tüntetõket Almati központjában 2022. január 5-én. A kazahsztáni tiltakozások január 2-án kezdõdtek Zsanaozen városban, miután az országban eltörölték a cseppfolyósított földgáz árplafonját, és emiatt jelentõsen megemelkedett a benzin alternatívájaként használt autógáz (LPG) ára. A zavargások átterjedtek az ország több városára, köztük Almatira és vidéki településekre is. Kaszim-Zsomart Tokajev elnök menesztette kormányát, és két régióban rendkívüli állapotot hirdetett. MTI/AP/Vladimir Tretyakov Fotó: Vladimir Tretyakov Forrás: MTI/AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogult az Európai Parlament Kazahsztánról szóló csütörtöki állásfoglalása, amelyben az emberi jogok megsértését és a január 2-i békés tüntetéseket követően elkövetett erőszakcselekményeket veti a kazah kormányzat szemére – jelentette ki a kazah külügyminisztérium a pénteki közleményében. A tárca szerint a dokumentum részrehajló következtetéseken és adatokon alapul. Mint írta, aggodalomra ad okot a januári tragikus kazahsztáni események objektív értékelésének hiánya. Hangsúlyozta, hogy meg kellett volna várni a zavargások hivatalos vizsgálatának eredményét.

Elfogadhatatlannak tartjuk ilyen dokumentumok elfogadását a Kazah Köztársaság vezetése által kezdeményezett hivatalos vizsgálat eredményeinek közzététele előtt. Megismételjük, hogy azokat a nemzetközi közösség rendelkezésére bocsátjuk

– derül ki a közleményből.

A minisztérium szerint az állásfoglalás megfogalmazásakor az európai parlamenti képviselők és az EP frakciói nem kértek pontosításokat és információkat kazah tisztségviselőktől. Azokban a külföldi médiajelentésekben, amelyek a rendvédelmi szerveknek a terrorista és szélsőséges csoportok elleni törvényes fellépéséről tudósítottak, ellentmondásos és pontatlan részletek vannak – áll a közleményben. Kiemelték, hogy Kazahsztán az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa és más mértékadó nemzetközi szervezetek tagjaként, a többoldalú emberi jogi megállapodások részeseként teljes mértékben elkötelezett a jogállamiság, a polgárok jogainak és szabadságának védelmére vonatkozó kötelezettségek betartása mellett. A Kazah Köztársaság a kölcsönös megértés és tisztelet elvei alapján konstruktív együttműködésre törekszik az Európai Unió valamennyi intézményével – szögezték le a közleményben.

Az Európai Parlament képviselői csütörtökön többséggel elfogadtak egy állásfoglalást, amelyben nemzetközi vizsgálatot követelnek a közelmúltbeli kazahsztáni zavargások ügyében. A dokumentum nem kötelező érvényű.

Január elején zavargások törtek ki Kazahsztánban, amelyek során erőszakos támadásokat követtek el a rendőrség és a hadsereg tagjai ellen. Kaszim-Zsomart Tokajev elnök államcsínykísérletről beszélt. A helyzet január 7-ére stabilizálódott, majd január 19-én országszerte feloldották a rendkívüli állapotot. A hatóságok szerint az események következtében 225 ember vesztette életét, és több mint 4500-an sérültek meg.

Borítókép: Rohamrendőrök tartóztatják fel a tüntetőket Almati központjában 2022. január 5-én. (Fotó: MTI/AP/Vladimir Tretyakov)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.