– Oroszország konstruktívabb kapcsolatokat szeretne látni Moszkva és Berlin között, és az új német kormány valamennyi tagjával meg kívánja haladni a felgyülemlett problémákat − jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, amikor kedden Moszkvában fogadta német hivatali partnerét, Annalena Baerbockot.
Lavrov hangsúlyozta, hogy Oroszország változatlanul érdekelt a jó kapcsolatok fenntartásában Németországgal a kölcsönös tisztelet, az egyenjogúság és az érdekek kölcsönös figyelembevétele alapján. Nagyra értékelte, hogy már mindössze néhány héttel a német kormány felállása után módja van megbeszéléseket folytatni a német diplomácia új vezetőjével.
Elismerően szólt Baerbock január 10-én hozzá intézett üzenetének pozitív hangvételéről, arról, amit kolléganője a két ország sok évszázados történelmi kapcsolatairól és a kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért való közös felelősségről írt. Mint mondta, osztja ezt a hozzáállást.
Baerbock, aki egy nappal kijevi látogatása után tárgyalt Moszkvában, azt hangsúlyozta, hogy az Oroszországgal fenntartott kapcsolatok mind a német kormány, mind az ő számára is fontosak, és Berlin nem látja alternatíváját a stabil kétoldalú viszonynak.
Kifejezte az új német vezetés készségét arra, hogy folytassa a munkát ebben a témában.
Fontosnak nevezte, hogy moszkvai látogatása alkalmából a felek részletesen megvitassák azokat a kétoldalú és nemzetközi témákat, amelyekben a két ország közösen javíthatja kapcsolatait, „és azokat, amelyekben barátságunk mostanában nehézségekkel küzd”. Baerbock hangsúlyozta a német–orosz kapcsolatok „mély történelmi dimenzióját” is.
Ezért lesz fontos számomra, hogy ma, első moszkvai látogatásom alkalmával koszorút helyezzek el az ismeretlen katona sírjánál. Az országaink közötti történelmi mélység és történelmi fájdalmak a jelen és a jövő nemzedékek politikájának is feladatot, megbízatást jelentenek. Ez az országok és népek közötti megbékélésre szóló megbízatás és feladat
− hangoztatta a német külügyminiszter.
Az egyeztetés során szóba került az ukrajnai válság is, ezzel kapcsolatban Szergej Lavrov kijelentette, Oroszország üdvözölné az Egyesült Államoknak a meglévő diplomáciai formátumokon kívüli részvételét a délkelet-ukrajnai konfliktus rendezését célzó diplomáciai erőfeszítésekben.
Az orosz külügyminiszter szerint a jelenlegi amerikai vezetés az előzőnél realistább módon közelíti meg az ukrajnai rendezés, egyebek között a Donyec-medence különleges jogállásának kérdését is.
Mint mondta, Moszkva üdvözölné, ha Washington a már meglévő diplomáciai formátumokat kiegészítve elősegítené a haladást, mert „döntő befolyással van a kijevi rezsimre”.
Az orosz tárcavezető felhívta a német fél figyelmét arra, hogy kontraproduktívak az Északi Áramlat 2 projekt átpolitizálására irányuló kísérletek.
A német diplomácia vezetője ezzel kapcsolatban kiemelte, amennyiben az orosz fél fegyverként használja az energiát, annak következményei lesznek a gázvezetékre nézve.
Baerbock emellett a normandiai folyamat felélesztésének szükségességét hangsúlyozta, valamint kiemelte Németország készségét arra, hogy tárgyalásokat folytasson Oroszországgal az európai biztonságról.
Borítókép: Annalena Baerbock és Szergej Lavrov, a politikusnő első moszkvai látogatásán, 2022. január 18-án (Fotó: Reuters/Maxim Shemetov)