Több mint százhúsz, az LMBTQ-közösséghez tartozó német katolikus – köztük papok, tanárok, egyházi önkéntesek – azzal a követeléssel fordultak online petíciójukban a római katolikus egyház felső vezetéséhez, hogy segítsenek eloszlatni a homoszexuális viszony elleni megvetést, s biztosítsanak számukra nagyobb szabadságot az egyházon belül. Beszámolójuk szerint azt akarják elérni, hogy az LMBTQ-közösség tagjaiként nyíltan és félelem nélkül élhessenek, dolgozhassanak az egyházért, továbbá betölthessenek minden egyházi pozíciót, még ha házasságban vagy partnerkapcsolatban is élnek azonos nemű partnerükkel.
Arra is felszólították a Vatikánt, hogy vizsgálja felül a nemekről és a szexualitásról szóló „elavult nyilatkozatait”, s engedélyezze számukra a szentségek fogadását, helyesbítse téves cselekedeteit, s ismerje el a melegek ellen intézményesen elkövetett történelmi bűneit.
Az egyház Ferenc pápa vezetése alatt már finomított a szexualitásról korábban megfogalmazott álláspontján. Két évvel ezelőtt a sajtó címoldalon hozta az egyházfő LMBTQ-közösségbeli papokhoz és apácákhoz intézett nyilatkozatát, amely szerint a homoszexuálisoknak is joguk van a családhoz. Egyidejűleg azonban világossá tette, hogy az azonos neműek közötti nemi kapcsolat világi – azaz civil – ügy, s a házasság szentsége továbbra is csak férfit és nőt köthet össze. 2018-ban pedig figyelmeztette a meleg papokat, hogy inkább hagyják el az egyházat, semmint kettős életet éljenek. Miután lázadó német és amerikai papok, fütyülve az egyházi szabályzatra, áldásukat adták az azonos neműek házasságára,
tavaly a Hittani Kongregáció kimondta: nem lehetséges, hogy Isten megáldja a bűnt – azaz az azonos neműek egyesülését.
Ferenc pápa egyetértett a kongregáció döntésével, mondván, hogy azt nem jogtalan diszkriminációnak szánták, hanem emlékeztetőül a heteroszexuális házasság liturgiájának igazságára. Mint már korábban írtuk, a Liebe gewinnt, vagyis A szerelem győz elnevezésű országos mozgalommal az egyház átalakításán munkálkodó, progresszív liberális német katolikusok a Vatikán tekintélyének és az egyházfegyelem határait feszegetik.
Azt, hogy a papok szigorú diszciplína elleni lázadása nem új keletű, jól mutatja, hogy az elmúlt évtizedben a német papok gyakran részesítették áldásban a homoszexuálisokat, ám ezt mindeddig a templomokon kívül tették, és úgy, hogy nem akartak vele feltűnést kelteni. Az eretnek szertartásokkal ugyanakkor nem titkolt céljuk, hogy a Ferenc pápa által jóváhagyott, tavaly márciusban kiadott nyilatkozatot bírálják. A tüntetéssorozat részeként korábban országszerte számos templomra aggattak ki LMBTQ-zászlókat, valamint több mint kétszáz, német anyanyelvű teológus írt alá egy nyilatkozatot, amelyben nyíltan elutasítják a Vatikán állásfoglalását. Terítéken van Németországban a papi nőtlenség problémája is, a témáról 2019 óta folytat tanácskozásokat a világi hívekből álló Német Katolikusok Központi Bizottsága és a Németországi Katolikus Egyház Püspöki Kara.
Borítókép: Az LMBTQ-közösséget jelképező szivárványos zászló (Fotó: EPA/Estela Silva)