– Megszűnik a héten a külföldről Angliába utazók indulás előtti koronavírus-tesztelési kötelezettsége, és az érkezés után is elégséges lesz egy gyorsteszt, amelynek eredményét nem kell elkülönítésben megvárni
– jelentette be szerdán a brit miniszterelnök. Boris Johnson a londoni alsóházban tartott tájékoztatóján közölte, hogy az új szabályozás pénteken brit idő szerint hajnali 4 órától – közép-európai idő szerint 5 órától – lép érvénybe.
Grant Shapps közlekedési miniszter nem sokkal később, a Twitteren közzétett bejegyzésében ezt úgy pontosította, hogy az indulás előtti tesztkötelezettség szűnik meg pénteken, valamint az az előírás, hogy az angliai érkezés utáni újabb teszt eredményét elkülönítésben kell megvárni. Shapps tájékoztatása szerint vasárnap – ugyancsak brit idő szerint hajnali 4 órától – szűnik meg az angliai érkezés utáni PCR-teszt elvégzésének kötelme, és attól az időponttól elégséges egy gyorsteszt (lateral flow test) elvégzése is. A közlekedési miniszter kiemelte, hogy mindez a koronavírus ellen teljeskörűen beoltott utazókra, illetve – oltási státustól függetlenül – a 18 éven aluliakra vonatkozik.
Grant Shapps hangsúlyozta azt is, hogy az angliai érkezés utáni gyorsteszt elvégzéséhez nem használható a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) ingyenes tesztelési szolgáltatása, vagyis a gyorsteszteket egészségügyi magánszolgáltatóktól kell megrendelni. Shapps tájékoztatása szerint ha az angliai érkezés utáni gyorsteszt eredménye pozitív, az érintettnek elkülönítésbe kell vonulnia és PCR-tesztet kell elvégeztetnie, ehhez viszont már használható az NHS ingyenes tesztelési szolgáltatása. A közlekedési miniszter bejelentette azt is, hogy a brit kormány még január vége előtt teljeskörűen felülvizsgálja az utazásra vonatkozó intézkedéseket, és stabil szabályozási rendszert léptet életbe a 2022-es esztendő egészére.
A jelenlegi szabályozás – amely a pénteki, illetve a vasárnapi módosítások előtt érkezőkre még érvényes – azt írja elő, hogy az utazóknak az indulás előtt legfeljebb 48 órával PCR- vagy gyorstesztet, az angliai érkezésük utáni második nap végéig PCR-szűrést kell elvégeztetniük, és az érkezés utáni PCR-teszt eredményét elkülönítésben kell megvárniuk.
A brit kormány ezt a szigorítást a gyorsan terjedő omikron koronavírus-variáns behurcolásának megfékezése végett rendelte el tavaly. Boris Johnson a szerda esti alsóházi tájékoztatón elmondta: az omikron felbukkanása utáni időszakban még helyénvaló intézkedés volt az utazási korlátozások elrendelése a vírusvariáns nagy-britanniai elterjedésének lassítása végett.
Azóta azonban ez a vírusváltozat olyan mértékben elterjedt Nagy-Britanniában, hogy az utazási tesztkötelezettségek már csak korlátozott hatást gyakorolnak a fertőződési esetszámok növekedésére, a turisztikai szektort viszont jelentős pótlólagos költségekkel terhelik
– mondta a brit kormányfő. Johnson bejelentette: mindezek alapján a kormány úgy döntött, hogy péntektől eltörli az indulás előtti tesztkötelezettséget az Angliába utazók számára. A kormányfő hangsúlyozta: ez a kötelezettség az Angliából külföldre utazókat is elbizonytalanította, mivel sokan tartottak attól, hogy a visszaindulás előtti teszt esetleges pozitív eredménye miatt külföldön ragadnak, és ez komoly pluszköltségekkel terheli őket.
Boris Johnson – a közlekedési miniszter részletes ismertetésével összhangban – elmondta: a brit kormány feloldja azt a kötelezettséget is, amelynek alapján a beutazóknak az angliai érkezés utáni második nap végéig PCR-tesztet kell elvégeztetniük, és elkülönítésben kell maradniuk, amíg ennek eredményére várnak. Ehelyett visszatér a tavalyi szigorítás előtti szabályozás, amelynek értelmében az Angliába utazóknak legkésőbb az érkezés utáni második nap végéig gyorstesztet kell elvégezniük, és ha ennek eredménye pozitív, akkor kell PCR-tesztet elvégeztetniük. Johnson az alsóházi tájékoztatóban megerősítette: a brit kormány nem hiszi, hogy újból szükség lenne az ország teljes lezárására, ahogy ez a koronavírus-járvány korábbi szakaszaiban történt.
– Az ilyen lezárásoknak ugyanis megvan az áruk: pusztító hatást gyakorolnak az emberek fizikai és mentális jólétére csakúgy, mint az üzleti vállalkozásokra, a foglalkoztatásra, a megélhetésre, és ami mindennél rosszabb, a gyerekek későbbi boldogulási esélyeire is
– mondta a brit kormányfő.
Borítókép: Boris Johnson brit miniszterelnök sajtótájékoztatót tart a koronavírus-járvány intézkedéseiről 2021. december 8-án London központjában, a Downing Street eligazítási termében (Fotó: Adrian Dennis/POOL/AFP)