– Jelentősen javult a helyzet a Belarusszal közös külső határszakaszokon – erről az Európai Bizottság belügyekért felelős biztosa, Ylva Johansson számolt be az Európai Parlamentben csütörtökön. A testület állampolgári jogi (LIBE) bizottságában az EB december eleji kezdeményezését tárgyalták, amelynek értelmében Brüsszel ideiglenesen szigorítaná a menedékkérelemre vonatkozó szabályokat Lengyelország, Lettország és Litvánia esetében. Írtunk róla: a bizottsági javaslatok többek között arról szólnak, hogy a szóban forgó tagállamok az új menedékkérelmek nyilvántartásba vételére engedélyezett időt tíz napról négy hétre, és a kérelem elbírálásának határidejét négy hónapra hosszabbíthatják meg. A migránsokat a tagállamok ez idő alatt határ menti befogadóközpontokban szállásolnák el. Az EB emellett megkönnyítené a menedékkérelemre nem jogosult migránsok hazájukba történő visszatérését. Az intézkedések a tervek szerint hat hónapig maradnának hatályban, ám Johansson biztos csütörtökön – épp a szerinte javuló helyzet nyomán – kilátásba helyezte, hogy Brüsszel akár korábban visszavonja a jogi eszközt. Emlékeztetett rá, hogy az utóbbi hetekben ötezer migránst sikerült Belaruszból hazafordítani. Margaritísz Szkínász, az európai életmód előmozdításáért felelős biztos is részt vett a csütörtöki meghallgatáson, ahol Johanssonnal összhangban amellett érvelt, hogy
a belarusz válság nem migrációs jellegű: szerinte sokkal inkább beszélhetünk egy rezsim EU-elleni hibrid támadásáról.
A kritikákra reagálva mindkét biztos elmondta, hogy a bizottság lengyeleknek, letteknek és litvánoknak nyújtott segítsége nem lehetetleníti el a menedékkérelem benyújtásához való jogot. – Még ebben a nehéz helyzetben sincs lehetőség az illegális visszatoloncolásokra – mondta el a biztos a javaslatról. Emlékezetes, nemrég civil szervezetek és az EP baloldala is bírálták a kezdeményezést, mondván: az illegális eszközöket ad a szóban forgó kormányok kezébe, s az emberi jogok csorbítására is alkalmas. Az ülésen egyébként maga az EU Alapjogi Ügynökségének (FRA) képviselője is arról beszélt, hogy az alapvető jogok szempontjából lenne mit erősíteni a javaslaton.
A szocialista frakció szerint a bizottság a menekültügyi szigorral egyáltalán nem hasznos, sőt veszélyes precedenst teremt.
A liberálisok képviselője a LIBE-ben kifejtette, hogy az Európai Unió tagállamainak nem kellene, hogy gondot jelentsen pár ezer migráns. Sophie in ’t Veld később a Twitteren annak a véleményének is hangot adott, hogy amennyiben a lengyelek jogellenesen lépnek fel a határszakaszon, és az EB-nek tudomása is van erről, kötelezettségszegési eljárással kellene sújtani őket.
Lengyelország üdvözli a franciák tervét
Lengyelország EU-nagykövete szerdán ismertette a többi tagállammal, hogy csak a múlt év végéig negyvenezer illegális bevándorló kísérelt meg az országba jutni Belarusz felől. Mint azt sajtóbeszámolók szerint mondta, noha kisebb csoportokban történnek, de a mai napig állandók a veszélyes és provokatív átkelési kísérletek. Varsó szerint folyamatosan dolgoznak rajta, hogy kitoloncolhassák a harmadik országok illegális bevándorlóit, de ehhez szükség lenne egy hatékony, uniós szintű mechanizmusra. Egyúttal üdvözölték a január elsejével megkezdődött francia EU-elnökség tervét, miszerint prioritásként kell kezelni a miráció külső dimenzióját, az EU külső határainak védelmét.
Borítókép: katona a lengyel–belarusz határszakaszon (Forrás: MTI)