– A jogállamiság helyzete tovább romlott Lengyelországban az EP illetékes delegációjának legutóbbi, 2018-as látogatása óta – többek között ezt állapították meg az Európai Parlament (EP) állampolgári jogi és alkotmányügyi szakbizottságának tagjai, akik szerdán háromnapos munkalátogatást fejeztek be Lengyelországban. A többségében az EP balliberális pártjaiban politizáló képviselők a vizit alkalmával civil szervezetekkel, a helyi sajtó képviselőivel, parlamenti képviselőkkel és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács tagjaival is találkoztak. Emlékezetes, a LIBE-szakbizottság tavaly ősszel hasonló jogállamisági missziót hozott tető alá Magyarországon – hasonló végkövetkeztetésekkel.
A záró sajtókonferenciájukon a delegáció vezetői bevett módon kritikusak voltak a lengyel állami intézményekkel szemben, s elégedetlenségüket fejezték ki amiatt, hogy a lengyel kormánypárt képviselői nem ültek asztalhoz az EP-delegációval. A LIBE-bizottságot elnöklő, spanyol baloldali Juan Fernando López Aguilar beszélt annak jelentőségéről, hogy az EU Bírósága nemrég zöld jelzést adott a jogállamisági kritériumokat az uniós kifizetésekkel összekötő kondicionalitásrendeletnek: mint mondta, most az Európai Bizottság feladata, hogy valóban betöltse a szerződések őre szerepet, s lépjen a rendelet alkalmazásában. – A jogállamisági rendelet az Európai Parlament politikai sikere – ezt már Othmar Karas, az uniós parlament egyik alelnöke, a delegáció egyik néppárti tagja tette hozzá, azt is kijelentve:
biztos benne, hogy a lengyelek többsége igenis egyetért az EP álláspontjával a jogállamiságot illetően.
A vizit konkrét következményeiről Gabriele Bischoff német szocialista EP-képviselő annyit árult el, hogy a szakbizottságok közös jelentést készítenek a következtetéseikről, amit szavai szerint feltehetőleg az EP által felállítandó, a Pegasus ügyet vizsgáló különbizottság is használni fog a munkája során. A baloldali képviselőnő a tájékoztatón szorgalmazta, hogy a lengyelekkel szembeni, hetes cikkely szerinti eljárást mielőbb léptessék a következő szakaszba.
A Lengyelországgal kapcsolatos hetes cikkely szerinti eljárás egyébként kedden volt téma az Általános Ügyek Tanácsának brüsszeli ülésén. A tanácskozás végén Vera Jourová bizottsági alelnök kijelentette, hogy az uniós bizottság már véglegesíti a jogállamisági rendelet alkalmazását segítő iránymutatásait,
így hamarosan aktiválják a mechanizmust egyes tagországokkal szemben.
Clément Beaune európai ügyekben illetékes francia államtitkár a francia elnökség nevében bejelentette, hogy májusban Magyarország esetében tartanak hetes cikkely szerinti meghallgatást. Kijelentette, az időpont megválasztásánál szempont volt, hogy megvárják az áprilisi választásokat, bizonyosan nem beavatkozva a magyar belpolitikai folyamatokba.
Borítókép: A LIBE és AFCO delegáció tagjai, középen Juan Fernando López Aguilar (Forrás: EP)