A háború minden egyes napjával erősödik az ukrán ellenállás az orosz agresszióval szemben.
Ugyanakkor a háború szörnyűségeként Ukrajnában és különösen az ország határain kezd elhatalmasodni a menekültkrízis.
A legtöbben Lengyelország felé kívánják elhagyni az országot, de sokan jönnek Kárpátaljára is, ahonnan Szlovákia, Románia és Magyarország irányában próbálkoznak a határátlépéssel. A Csapról Záhonyba tartó vasúti kocsik számát megháromszorozták, közel ötszáz utast tudnak egyszerre elszállítani. Vasárnap délután Csehországba is útnak indult egy ötszázfős szerelvény.
Vannak, akik a megyében maradnak. A háború első három napján már negyvenezren érkeztek Kárpátaljára, elhelyezésükről a helyi önkormányzati szervek gondoskodnak a lakosság hathatós támogatása mellett. Korábban arról volt szó, hogy a régió legfeljebb ötvenezer menekült befogadására lehet képes, de ennél bizonyosan sokkal többen érkeznek majd ide.
Közben Ungváron az orosz támadást kivédeni igyekvő fegyveres erők és területvédelmi egységek számára Molotov-koktélok készítésébe kezdtek a helyiek.
A jelenség országos, nemcsak a kárpátaljai megyeszékhelyen, hanem Ukrajna több városában is hasonlóan cselekednek. Sőt, a gyúlékony folyadékot tartalmazó üvegeket átnevezték Bandera-koktéloknak. Sztepan Bandera az ukrán nemzeti ellenállás egyik jelképes figurája, az Ukrán Nacionalisták Szervezetének (OUN) vezetője volt. A nemzeti radikálisok hősnek tartják, az oroszok náci kollaboránsnak. A szovjet titkosszolgálatok 1959-ben, Münchenben meggyilkolták. Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig „banderistáknak” nevezi a Nyugat-Ukrajnában élőket.
Borítókép: Molotov-koktélokat gyártanak Kárpátalján. Kárpáti Igaz Szó/Szerhij Hudak