Magyarország számára veszélyes jelentést fogadott el az EP

Az EP szerint a külpolitikai döntéseket nem egyhangúlag kell meghozni, hanem minősített többséggel.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 02. 17. 13:52
SCHOLZ, Olaf
Berlin, 2022. január 19. Olaf Scholz német kancellár a kamera elõtt a berlini kancellárián, amint felszólal a koronavírus-járvány miatt a VF hagyományos davosi találkozója helyett Davos Agenda címmel videokonferencia formájában megrendezett tanácskozáson a Genf közelében fekvõ Colognyban az ötnapos esemény harmadik napján, 2022. január 19-én. MTI/AP/Pool/Markus Schreiber Fotó: Markus Schreiber
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi nemzetközi kihívások hatékony kezelése érdekében az Európai Uniónak egységesen kell fellépnie, ami azt jelenti, hogy a külpolitikai döntéseket nem egyhangúlag kell meghozni, hanem minősített többséggel – jelentette ki az Európai Parlament a strasbourgi plenáris ülésén elfogadott jelentésében csütörtökön. A 474 szavazattal, 113 ellenszavazat és 102 tartózkodás mellett elfogadott jelentés szerint a minősített többséggel meghozott döntésekre azért van szükség, mert az egyöntetű döntés feljogosítja a tagállamokat arra, hogy megvétózzák a többi ország által meghozni kívánt döntést.

A képviselők a külpolitikai döntéshozatal szabályainak megváltoztatásától az uniós kül- és biztonságpolitika, valamint a fenyegetésekre reagálás és a védelmi képességek hatékonyságának növelését várják.

Kijelentették: a világ fokozódó instabilitása, a tekintélyelvűség és a félretájékoztatás térnyerése miatt az EU-nak vezető szerepet kell vállalnia a többoldalú partnerségek megerősítésében, valamint a demokrácia és az emberi jogok globális védelmének előmozdításában. Az EU-nak biztosítania kell stratégiai szuverenitását is, és kevésbé kellene függnie a kulcsfontosságú technológiai területeken, az infrastruktúrákban és az ellátási láncokban – emelték ki.

A polgárok joggal várnak el cselekvőképességet az EU-tól, ezért a lisszaboni szerződés adta mozgásteret kihasználva ki kell terjeszteni a többségi döntéshozatalt. Ez erősíti és nem gyengíti a szuverenitást

−  jelentette ki Olaf Scholz német kancellár decemberben a német szövetségi parlamentben.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azonban korábban világossá tette a magyar kormány álláspontját ezzel kapcsolatban: szerinte

Magyarország szempontjából veszélyes, és az európai uniós szerződésekkel teljes mértékben ellentétes az a javaslat, amely szerint az unió külpolitikai döntéseihez a jövőben nem kellene egyhangúság.

– Ezzel próbálják meg elvenni a jogot és a lehetőséget a kisebb és nem a liberális fősodorhoz tartozó országoktól, hogy saját érdekeiket érvényesíthessék a külpolitikai döntéshozatal során – közölte a miniszter.

Kiállás Ukrajna mellett. Az EP csütörtökön egy másik, a közös biztonság- és védelempolitikáról szóló jelentést is elfogadott 369 szavazattal, 197 ellenszavazat és 123 tartózkodás mellett. E szerint szilárd uniós védelmi politikára van szükség, amely képes fellépni az olyan fenyegetésekkel szemben, mint a terrorizmus, a kibertámadások, a politikai célra használt migráció és a külföldi beavatkozás. Az EP végezetül az Ukrajnának nyújtandó fokozott, hiteles katonai és biztonsági segítségnyújtásra szólított fel, és arra kérte az uniós tagállamokat, hogy növeljék a Kijevnek nyújtott kétoldalú katonai és biztonsági támogatásukat.

Borítókép: Olaf Scholz német kancellár a kamera előtt a berlini kancellárián 2022. január 19-én (Fotó: MTI/AP/Pool/Markus Schreiber)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.