Vlagyimir Putyin jelölte ki az Ukrajna elleni katonai akció célját, így ő is fogja eldönteni, hogy a művelet mikor ér véget, az eredmények ismeretében – magyarázta Dimitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Az újságírók azt firtató kérdéseire, hogy mégis mikor érhet véget a háború, kitérően annyit felelt, az akciónak megvannak a céljai, amiket el kell érnie.
De hogy mik lehetnek azok a célok, azt egyelőre homály fedi. Az orosz elnök a beszédében annyit közölt, hogy
megtisztítanák Ukrajnát a neonáciktól, és legyengítenék a hadseregét, amely az utóbbi időben a külföldi támogatásnak köszönhetően megerősödött.
Továbbá azzal magyarázták a támadást, hogy ezzel próbálják megvédeni a két szakadár „népköztársaság” lakosságát az ukrán támadásoktól. A nagyszabású invázióra folyamatosan csak különleges műveletekként hivatkoznak, nem pedig háborúként.
Ahogy korábban Putyin, most Peszkov is visszautasította a lehetőséget, hogy Oroszország megszállja Ukrajnát.
A szóvivő szerint Moszkva akkor lesz hajlandó szóba állni Kijevvel, ha az ukrán vezetés kész megtárgyalni az orosz fél által felvetett kérdéseket, egyebek között az ország semleges státusát. Emlékeztetett rá: emellett még orosz követelés az is, hogy Ukrajnába ne telepítsenek fegyvereket. Mint mondta, tisztázni kell, hogy az ukrán vezetés kész-e erre és tárgyalna-e erről.
A hadműveletekből úgy tűnik, hogy az offenzíva Donyeck, Luhanszk, Harkov és Kijev megyék ellen irányul – tehát a főváros is célkeresztben van. A brit hírszerzés néhány hete arra figyelmeztetett, hogy Moszkva célja egy oroszbarát kormányt hatalomra juttatni szomszédjánál. A Kreml szóvivője most azt mondta, Ukrajna jövőjéről az ukránok fognak dönteni.
A nyugati tisztviselők és szakértők is sötétben tapogatóznak, ami Putyin tervét illeti.
Egyesek szerint az offenzíva intenzitása azt mutatja, hogy Moszkva Ukrajna egy nagyon jelentős részét szeretné elfoglalni, az is elképzelhető, hogy céljai elérésének érdekében az orosz elnök szárazföldi egységeket vezényel Kijev ellen.
A tisztviselők megerősítették nagyszámú harci helikopter jelenlétét az ukrán–belarusz határ közelében, melyek kifejezetten a főváros bombázásában játszhatnak majd szerepet. A Politico hírportálnak nyilatkozó szakértők Ukrajna védelmi képességeiről kevésbé optimista képet festettek. − Nagyon nehéz feladat ilyen szintű védelmet létrehozni − fogalmaztak, azonban hozzátették, meg kell várnunk, hogyan alakulnak a harcok az elkövetkezendő napokban.
Az orosz elnök ugyanakkor nincs könnyű helyzetben − állítják a szakértők. Szerintük Putyin elszámította magát abból a szempontból, hogy miként fogják fogadni az országba benyomuló orosz egységeket. Emellett pedig Moszkvában sem mindenki gondolja úgy, hogy az invázió kifejezetten jó ötlet volt.
Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök. (Fotó: MTI/AP/Kreml/Szputnyik/Pool/Szergej Gunyejev)