Venezuela hajlandó az Európai Unióval is békés párbeszédre – jelentette be szombaton Félix Plasencia venezuelai külügyminiszter Washington és Caracas óvatos közeledését követően a törökországi Antalyában. A venezuelai külügyminiszter szombaton Josep Borrellel, az Európai Unió külügyi főképviselőjével tárgyalt egy diplomáciai fórumon. Plasencia ugyanakkor ismételten követelte a hazája ellen elrendelt uniós szankciók feloldását.
Oroszország ukrajnai inváziója óta valamelyest felmelegedtek Washington és Caracas kapcsolatai. A múlt hévégén Nicolás Maduro venezuelai elnök egy amerikai delegációt fogadott Caracasban annak ellenére, hogy az Egyesült Államok elvileg nem ismeri el őt legitim államfőnek. A Fehér Ház közlése szerint a tárgyalások főként energetikai kérdésekre összpontosítottak.
Az Egyesült Államok nem ismerte el Nicolás Maduro venezuelai elnök 2018-as újraválasztását, és egy sor szankciót vezetett be Caracasszal szemben.
A 2019-es szakítás előtt az Egyesült Államok volt a venezuelai nyersolaj fő vásárlója, ami a latin-amerikai ország bevételeinek több mint kilencven százalékát jelentette.
Az elmúlt hetekben az Egyesült Államokban is megemelkedtek az energiaárak. Az ukrajnai háború miatt ráadásul Washington a héten új szankciócsomagot jelentett be, amelynek értelmében betiltja az orosz kőolaj-, földgáz- és szénimportot.
Venezuela ás az EU kapcsolata szintén feszült 2018 óta.
Borrell az antalyai megbeszéléseket követően mikroblogján közölte: az EU üdvözli a venezuelai vezetés bejelentését arról, hogy újraindítja a szabad és tisztességes elnökválasztások megtartásáról szóló egyeztetéseket az ellenzékkel. Hozzátette, Plasenciával megvitatták az ukrajnai háború súlyos következményeit is.
Borítókép: Nicolás Maduro venezuelai elnök (a kivetítőn) beszédet mond az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa kétnapos ülésének megnyitóján az ENSZ genfi székházában 2022. február 28-án (Fotó: MTI/EPA/Keystone/Fabrice Coffrini)