Függetlenedne Dánia az orosz gáztól

Javaslatot terjeszt elő kedden az Európai Bizottság arra vonatkozóan, hogyan szabadulhat meg az EU az orosz gáztól, olajtól és széntől való függőségtől. Dánia már jelezte, hogy teljesen függetlenedni kíván az orosz gáztól a közeljövőben, és ez lesz a témája a csütörtökön kezdődő EU-csúcsnak is.

2022. 03. 07. 18:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Oroszországgal kapcsolatos feszültségek miatt a dán kormány függetlenedni kíván az orosz földgáztól „amilyen gyorsan csak lehet”, valamint csatlakozni szeretne az Európai Unió védelmi politikájához, és erről országos népszavazást is tart június 1-jén – írta meg a Reuters brit hírügynökség Mette Frederiksen dán kormányfő bejelentésére hivatkozva.

Reméljük, hogy valamennyi dán támogatni fogja ennek a derogációnak a feloldását, amely távol tartja a NATO-tagállam skandináv országot az EU védelmi politikájától

– fogalmazott a politikus, utalva arra, hogy miután 1992 júniusában Dánia elutasította a maastrichti szerződést, több területen, így a közös pénz, az igazságügyi, rendőri és védelmi politika területén derogációban részesült. A népszavazás kiírásában vasárnap egyezett meg a kormány és a parlamenti pártok többsége.

A kormány egyébként a védelmi kiadásokat is jelentősen emelni tervezi a következő években, hogy az észak-európai ország 2033-ig elérje a NATO által megszabott arányt, a hazai bruttó össztermék 2 százalékát. A kormány a következő két évben 7 milliárd koronát (359 milliárd forintot) tervez újabb védelmi célú hitelekre fordítani.

A háború teremtette helyzet egyébként Európa-szerte az Oroszországtól való energiafüggőség átgondolására készteti a tagállamokat; Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök tegnap például arról beszélt, a bizottság kedden javaslatot fog előterjeszteni azzal kapcsolatban, hogyan szabadulhat meg az EU az orosz gáztól, olajtól és széntől való függőségtől. Ez lesz az egyik legfőbb témája a csütörtökön kezdődő informális versailles-i EU-csúcsnak is, ahol újabb Oroszország elleni szankciókról is dönthetnek az uniós állam- és kormányfők. Josep Borrell, az EU kül- és ­biztonságpolitikáért felelős főképviselője egyébként nem zárta ki egy esetleges Oroszország elleni energetikai szankció lehetőségét, múlt pénteken újságírók előtt ugyanis úgy fogalmazott: 

minden lehetséges szankciót megfontolunk, minden elképzelés az asztalon van.

Ezzel kapcsolatban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a múlt hétvégén kifejtette, miközben Magyarország az európai egység fenntartásában érdekelt, nem engedhetjük meg, hogy a háború árát a magyar emberek fizessék meg. 

Az energiaellátás szankcio­nálását ezért mindenképpen el fogjuk kerülni, s ahogy a pénteki brüsszeli beszélgetéseimen meggyőződhettem róla, szerencsére többen is ezt az álláspontot képviseljük az Európai Unió­ban

– fogalmazott a miniszter. Hasonló állásponton van Annalena Baerbock német külügyminiszter is, aki hétvégén az ARD és a ZDF hírtelevízióknak nyilatkozva arról beszélt: kizárólag azoknak a szankcióknak van értelmük, amelyeket hosszú távon is tartani lehet. 

Ha az orosz energiahordozók importtilalma miatt Németországban három hét múlva megszűnik a villamosenergia-ellátás, kénytelenek leszünk a büntetőintézkedéseket visszavonni. Ha Németország vagy Európa sötétbe borul, az még nem állítja meg Ukrajnában az orosz tankokat

– fogalmazott a liberális berlini kormány külügyére.

Borítókép: Mette Frederiksen dán kormányfő csatlakozna az Európai Unió védelmi politikájához (Forrás: Reuters/Hannibal Hanschke)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.