– Iránban félelmet kellene kelteni az Izrael, az Egyesült Államok, Bahrein, Egyiptom, Marokkó és az Egyesült Arab Emírségek közötti együttműködésnek – fogalmazott Jaír Lapid külügyminiszter az említett országokból származó kollégáival az oldalán a negev-sivatagi Szdé Bókerben. A tárcavezető – aki egyébként a hatoldalú közel-keleti külügyminiszteri találkozó, azaz az úgynevezett „Negev-csúcs” ötletgazdája is egyben – bejelentette: a csúcstalálkozót állandó fórummá alakítják a felek között. „Az általunk kiépített közös képességek megfélemlítik és elriasztják közös ellenségeinket, mindenekelőtt Iránt és annak meghatalmazottjait” – idézte Lapidot a The Jerusalem Post izraeli hírportál. A lap emlékeztet, a Negev-csúcsot mindössze néhány nap alatt hozta tető alá az izraeli külügyminiszter, mivel a zsidó államot és az Öböl-menti országokat egyaránt megdöbbentették a nagyhatalmak és a perzsa állam közötti tárgyalások „látszólagos eredményei”. Teherán már több hónapja tárgyalásokat folytat Bécsben Kínával, Oroszországgal, Franciaországgal, az Egyesült Királysággal és Németországgal a 2015-ös megállapodás megmentése érdekében, amelynek célja az volt, hogy megakadályozza Teheránt az atombomba megszerzésében. A tárgyalásokkal kapcsolatban egyébként Robert Malley, az Egyesült Államok iráni különmegbízottja vasárnap úgy nyilatkozott: „Elég közel vagyunk, de már egy ideje elég közel vagyunk”.
Lapid a távirati iroda szerint reagált arra a vasárnap este történt haderai terrortámadásra is, amelyben két fiatal izraeli tiszt az életét vesztette. A merényletet egyébként az Iszlám Állam vállalta magára, amelyet az egyiptomi Iszlám Dzsihád és a Gázai övezetet uraló Hamász terrorszervezet a Negev-csúcsra adott válaszként üdvözölt. „A terroristák célja, hogy megfélemlítsenek minket, hogy féljünk találkozni és előmozdítani a köztünk lévő kapcsolatokat és megállapodásokat. Nem fog sikerülni nekik, mert nem hagyjuk” – mondta Lapid.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter a közös sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: néhány éve elképzelhetetlen volt egy ilyen találkozó. Ami valaha lehetetlennek tűnt, az lehetségessé vált. „Együttműködünk a biztonságpolitikai kihívások és fenyegetések kezelésében, beleértve Iránt és az általa irányított szervezeteket” – közölte az amerikai külügyminiszter. Az emírségek és Bahrein, illetve Szudán és Marokkó egyébként 2020 szeptemberében normalizálták kapcsolataikat a zsidó állammal az „Ábrahám-egyezmény” keretében, amelyet Donald Trump előző amerikai elnök kormányzata hozott tető alá.
A hatoldalú külügyi csúcson szó esett a palesztinkérdésről is. Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a tárgyalásokon hangsúlyozták az izraeliek és palesztinok közötti békefolyamat, a kétállami, vagyis önálló Palesztinát létrehozó megoldás fontosságát. „Az arab országokkal kötött egyezmények nem helyettesítik a palesztinok és izraeliek közötti előrehaladást. A mai napon megvitatott egyik kérdés az volt, hogy az Izraellel megállapodást kötő államok hogyan támogathatják a Palesztin Nemzeti Hatóságot és a palesztin népet, s javíthatják a palesztinok életminőségét Ciszjordániában és Gázában” – emlékeztetett Blinken a külügyi csúcson jelen nem lévő palesztinokra.
Borítókép: Az izraeli kormány sajtóirodája által közreadott képen Abdel-Latif az-Zajáni bahreini, Számeh Sukri egyiptomi, Jaír Lapid izraeli, Antony Blinken amerikai, Neszer Burita marokkói és Abdalláh bin Zajid án-Nahajan sejk, egyesült arab emírségekbeli külügyminiszter (balról jobbra) sajtótájékoztatót tart a Negev-sivatagban fekvő Sde Boker kibucban 2022. március 28-án (Forrás: MTI/EPA/GPO/Asi Efrati)