A Föld lakóinak negyede, kétmilliárd ember él ma konfliktusos övezetben, és a II. világháború óta nem volt olyan sok erőszakos konfliktus a világon, mint most. A jemeni, a szíriai, a mianmari, a szudáni, a haiti, a Száhel-övezetbeli után itt van az ukrajnai háború, amely a nemzetközi rend alapjait megrázó katasztrófa – jelentette ki szerdán António Guterres ENSZ-főtitkár a világszervezet Béketeremtő Bizottságában.
Az ukrajnai háború hatása messze túlmegy az ország határain, az élelmiszer-, az üzemanyag és a műtrágyaárak az egekbe szöknek, ami katasztrofális a fejlődő országok számára
– tette hozzá.
Konfliktus, erőszak és emberi jogok megsértése miatt tavaly 84 millió ember kényszerült otthona elhagyására. És az Ukrajnából máris elmenekült négymillió ember ehhez adódik hozzá, nem beszélve arról a 6,5 millióról, aki nem hagyta el az országot, csak az otthonát – idézte a főtitkár a különböző ENSZ-szervezetektől kapott adatokat.
Guterres szerint az idén lesz legalább 274 millió ember a világon, akinek emberiességi segítségre lesz szüksége. Ez 17 százalékos növekedés a tavalyi adathoz képest, és annak a 183 milliónak az élelemmel való ellátásához, amit az ENSZ célul tud kitűzni, 41 milliárd dollárra van szüksége a humanitárius hivatal számítása alapján.
Borítókép: a pusztítás nyomai a jemeni kormányerőket támogató szaúdi vezetésű arab katonai koalíció húszi célpontok elleni légicsapásait követően a jemeni fővárosban, Szanaában 2022. március 26-án (Fotó: MTI/EPA/Jajha Arhab)