Különösen így volt ez 2020-ban, amikor a kormány, a járványügyi szakemberek és a laboratóriumok a Covid–19-tesztekre összpontosítottak.
A 2020-ban 14 százalékkal visszaesett HIV-tesztek számszerűen azt jelentik, hogy hozzávetőleg 650 ezer HIV-gyanús tesztalanyon nem végezték el a szűrést.
Így a felfedezett esetek számában mért jelentős visszaesés hamis képet ad. A szűrés hiánya és egy fel nem tárt, de meglévő új HIV-fertőzés pedig két szempontból is veszélyes. Egyrészt a páciens tudtán kívül van jelen, ezért védekezés nélkül adhatja tovább a fertőzést, másrészt a HIV-vírus jelentős károkat okozhat a fertőzött személy immunrendszerében, mielőtt a probléma kiderül. Erre utal az az adat is, hogy a 2021 óta HIV-vírussal azonosított új fertőzöttek 30 százalékánál az AIDS-hez, azaz a szerzett immunhiányos tünetegyütteshez vezető státus már előrehaladott.
Forrás: bfmtv.com
Elkezdődött a koronavírus-járvány okozta pszichés zavarok gyógyítása Olaszországban
Olaszország gyógyítani kezdi az elhúzódó bezárások, tömeges halálozások és a félelem okozta lelki terheket. A szakma köreiben „Emotív Covid 20” néven vált ismertté a főként serdülőkorú fiataloknál jelentkező pszichés zavarok sora. A fertőzéstől, a bezártságtól való félelem súlyos lelki betegségek kiváltójává vált. Tavaly jelentősen emelkedett a fiatalkorúak öncsonkításra vagy öngyilkosságra tett kísérleteinek száma. A figyelemzavarral, szorongással, étkezési zavarokkal küzdő, orvosi kezelésre vagy terápiára szoruló gyerekek száma 30 százalékkal nőtt. A szigorú szabályozások és az elhúzódó izoláció sok esetben komoly lelki megterhelést jelentett a fiataloknak.
Aggasztó, hogy a megcsonkításokra irányuló próbálkozások száma 58 százalékra, az öngyilkossági kísérletek száma pedig 40 százalékra emelkedett
– világít rá a római Il Bambino Gyermekkórház neurológiai osztályának felmérése. A súlyos nehézségekkel küzdő fiatalok 80-85 százalékánál cannabis tartalmú szerek rendszeres fogyasztását is kimutatták a szakemberek. A családok együttműködését szorgalmazzák, azt javasolva, hogy ha a fiatalok hónapokon keresztül elzárkóznak vagy hosszabb ideig ingerlékenyek, forduljanak szakértőkhöz.
Forrás: agi.it
Segélyvonalat indított a spanyol kormány az ukrán menekültek megsegítésére
A spanyol kormány az ukrán menekültek megsegítésére hozott létre segélyvonalat, melyen azoknak a családoknak a hívását várja, amelyek hajlandóak befogadni a háború elől menekülő embereket. A jelentkezőket ezután személyesen keresik fel az akcióhoz csatlakozott alapítvány munkatársai, hogy felmérjék életkörülményeiket. Azt vizsgálják, hogy a befogadó családok hány embert képesek ellátni és mennyi ideig.
A kormánnyal együttműködő alapítvány ezzel párhuzamosan egy tájékoztató kampányt is elindít „a családnak családra van szüksége” jeligével, melynek célja az állampolgárok mozgósítása.
Azokban a városokban, ahová a legtöbb menekült érkezik – Madrid, Barcelona, Murcia és Malaga –, technikai fogadóirodákat nyitnak, melyek célja szintén az lesz, hogy az információk áramoltatásával segítsék a befogadó családok alkalmasságának ellenőrzését.