Csütörtök este lezuhant egy pilóta nélküli katonai repülőgép Zágráb közelében, három méter széles, egy méter mély krátert vágva a talajba. A szovjet (orosz) gyártmányú Tu–141-es Magyarország – illetve előtte Románia – légterén is átrepült.
– Egy, a légtérben a radarképernyőn időnként érzékelhető repülő tárgyat észlelt a Magyar Honvédség légtérvédelmi szolgálata 2022. március 10-én az éjszakai órákban Magyarország légterében. A repülő eszköz, mint később beigazolódott egy TU-141 típusú drón volt, amelyet az utóbbi időben az elavultsága miatt elsősorban kiképzési légicélként alkalmaztak. Ilyen eszközzel az ukrán, de korábban az orosz hadsereg is rendelkezett – írta közleményében a Honvédelmi Minisztérium.
A nagy sebességgel közlekedő eszközt már Ukrajna területén is érzékeltük. Magyarország légterébe – Románia légterét érintve – Csengernél lépett be. A hazánkba történő belépésétől mindvégig nyomon követve és ellenőrzés alatt tartva, az az ország légteréből távozott
– folytatódik a tájékoztatás.
Kijev először tagadta, hogy ukrán gépről lenne szó, viszont a 80-as években gyártott eszköz már csak Ukrajnában áll hadrendben, hatótávolsága pedig 1000 kilométer, így orosz területekről aligha érhetett volna el idáig. Néhány nappal ezelőtt ugyanilyen eszközt lőttek le a háborúban, ami megerősíti, hogy az ukrán hadsereg jelenleg is használja az eszközt.
A Tu–141-es felderítőgép, fegyverzete nincs, viszont több mint hattonnás, így már becsapódása is súlyos károkat tud okozni.
Zoran Milanovic horvát elnök nyugalomra intett, úgy vélte, hogy a drónnak nem Horvátország volt a célpontja, de a történtek kivizsgálását ígérte. A The War Zone szakportál arra a következtetésre jutott, hogy az eszköz súlyosan meghibásodhatott, ezért tévedt el. Horvát lapoknak nyilatkozó szakértők is úgy vélték, hogy valamilyen – például programozási – hiba vezethetett az iránytévesztéshez: az eszköz útvonaltervét előre, már felszállás előtt meghatározzák, nem repülés közben irányítják.
Horvát lapértesülések szerint az eszköz 700 km/órás sebességgel, 1300 méteres magasságban repülhetett el Magyarország fölött. Úgy becsülik, legalább 560 kilométert tett meg úgy, hogy a nyugati katonai szövetséghez tartozó légvédelmet érintette. Ez azonnal találgatásokra adott okot, hogy a légvédelem miért nem lőtte le az azonosítatlan eszközt?