Marokkó 2007-es terve az országon belüli autonómiáról Nyugat-Szahara számára a „leginkább komoly, életszerű és hiteles” az évtizedes területi vita lezárására – jelentette ki minap José Manuel Albares spanyol külügyminiszter. Szavai visszhangozzák Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szavait, aki VI. Mohammed marokkói királynak írt levelében elismerte Nyugat-Szahara ügyének fontosságát, szintén kiállt a 2007-es autonómiaterv mellett, valamint országaik barátságát méltatta.
A marokkói indítvány széles körű autonómiát biztosítana Nyugat-Szahara számára, például gazdasági, infrastrukturális, kulturális téren, de saját rendvédelmi erőkkel is rendelkezhetnének. Ugyanakkor a marokkói király irányítása alá tartoznának a külügyek, a honvédelem, a vallási ügyek és a jogrendszer.
Nagy fordulat ez Madrid eddigi külpolitikájához képest, különösen annak fényében, hogy a spanyol–marokkói kapcsolatok az elmúlt időszakban meglehetősen elmérgesedtek.
Rabatban nagyon nem nézték jó szemmel, hogy tavaly áprilisban Spanyolországban kezelték a Nyugat-Szahara függetlenségéért harcoló Polisario Front vezérét, a háborús bűnökkel vádolt Brahim Gálit. A nagy botrányt kavaró eset után Marokkó visszahívta nagykövetét, aki azóta sem tért vissza Madridba. A diplomáciai csörte azonban most megoldódhat, a tervek szerint a közeljövőben a spanyol külügyminiszter, majd a miniszterelnök is Marokkóba látogat majd.
Madrid számára azért is volt kellemetlen a rossz viszony szomszédjával, mert már csak földrajzi elhelyezkedésük miatt is együttműködésre vannak ítélve. Rabat kulcsfontosságú partner az illegális migráció visszaszorításában, amire ékes bizonyíték volt,
mikor tavaly néhány nap alatt tízezer illegális bevándorló rohamozta meg a ceutai spanyol enklávét.
Már idén is növekedett a nyomás a spanyol határon, az ENSZ adatai szerint eddig 8,3 ezren érkeztek a nyugati migrációs útvonalon Spanyolországba. Állítólag a békülés része, hogy hasonló jelenetek nem fognak lejátszódni a jövőben.

Ezenkívül, mint az José Manuel Albares által idézett statisztikákból is kiderül, a két ország kereskedelmi forgalma 16 milliárd euró, ezzel Marokkó a spanyolok harmadik, unión kívüli gazdasági partnere.