A Mexikóban vasárnap tartott, az államfő visszahívását célzó népszavazáson a szavazók mintegy 90 százaléka támogatta Andres Manuel López Obrador elnök hivatalban maradását, annak ellenére, hogy a részvétel messze elmaradt az érvényességhez szükségestől. A Nemzeti Választási Intézet (INE) vasárnap este közzétett előzetes adatai szerint
a választók 90,3–91,9 százaléka támogatta López Obradort a népszavazáson.
Az INE szerint a részvételi arányt 17 és 18,2 százalék közöttire becsülték, ami jóval a 40 százalékos küszöbérték alatt van, amely az eredmény kötelező érvényességéhez szükséges.
A modern Mexikó első visszahívási népszavazását maga az elnök kezdeményezte, és mind a kritikusok, mind a támogatók előre eldöntöttnek tekintették a győzelmét.
Az ellenzéki politikusok aktívan lebeszélték támogatóikat arról, hogy részt vegyenek a referendumon. Sokan elítélték a folyamatot, úgy vélve, hogy az része az elnöki propagandának, hogy költséges módon elterelje a figyelmet az ország valódi problémáiról.
Egyes elemzők szerint López Obrador valószínűleg személyes győzelemként fogja értelmezni az eredményt, mivel a jövő héten megpróbálja keresztülvinni a kongresszuson a villamosenergia-piacot érintő alkotmánymódosítást, bár úgy tűnik, hogy ehhez csekély a támogatottsága.
A népszavazás egyben felerősítette azokat a találgatásokat, hogy a referendum megnyitja a kaput azelőtt, hogy az elnök megpróbálja megváltoztatni vagy eltörölni az újraválaszthatóság korlátozását,
mert jelenleg Mexikóban az elnök nem indulhat újra az elnöki posztért, csak egyetlen hatéves cikluson át töltheti be a tisztségét.
López Obrador tagadja, hogy meg akarja hosszabbítani hivatali idejét, de a népszavazást arra használta fel, hogy feltüzelje támogatóit és tesztelje erejét a júniusi kormányzóválasztások előtt.
Az elnöknek 2018. decemberi hivatalba lépése óta nem sikerült teljesítenie az erőszakos bűncselekmények visszaszorítására és a gazdaság fellendítésére tett kampányígéreteit,
elbizonytalanította a befektetőket azzal, hogy megpróbálta újratárgyalni a korábbi kormányok által kiadott szerződéseket és megszigorította a természeti erőforrások és az energiapiac állami ellenőrzését.
De a jóléti programok sikeres bevezetése és a mindennapos nyilvános fellépése, amelynek során a szegények védelmezőjeként lép fel a korrupt, gazdag elittel szemben, hozzájárult népszerűségének megerősítéséhez.
Sok mexikói úgy tekint a népies López Obradorra, mint üdvözlendő változásra a korábbi vezetőkhöz képest, akiket gyakran a lakosság szélesebb rétegeitől eltávolodottnak tartottak, miközben a társadalmi egyenlőtlenség továbbra is nagy.
Borítókép: Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök és felesége. (Fotó: AFP/Luis Barron)