Erica Anderson eddig több száz, nemi identitását megváltoztatni szándékozó tizenévesnek segített az „átmenetben”, illetve a végső döntés meghozatalában. A transzneműekkel foglalkozó 71 éves klinikai pszichológus a Los Angeles Timesnak nyilatkozva hívta fel a figyelmet a nemváltoztató amerikai gyerekek számának robbanásszerű emelkedésére.
A jelenséggel kapcsolatos aggályai részben önnön tapasztalataiból erednek, hiszen a biológiailag férfi szakembernek bevallása szerint több mint fél évszázad kellett a „nővé válásához”.
Mint azt a Timesnak kifejtette, a transzként azonosított gyermekek egy részét „kortársaik és a közösségi média befolyásolja”, ám a jelenlegi, riasztóan magas esetszám elérésében szerepet játszik az is, hogy egyes szakemberek előzetes mentális egészségügyi vizsgálat nélkül javasolnak hormonokat vagy műtéteket a kiskorúak számára. Anderson szerint a társadalmi elszigeteltség, a közösségi média exponenciálisan megnövekedett fogyasztása és az alternatív identitások népszerűsége is súlyos hatással van a gyerekek fejlődésére.
Úgy gondolom, hogy ez már túl messzire ment
– mondta a pszichológus, akire szakterületének legelismertebb szakértőjeként hivatkoztak országszerte, egészen a genderkurzussal szembemenő aggályainak megfogalmazásáig.
A szakember elárulta, emailfiókját naponta árasztják el az aggódó, ám gyermekük nemváltoztatási szándékát alapvetően támogató szülők üzenetei. Közülük sokan a karanténidőszakban kialakult depresszióval és szorongással magyarázzák serdülő gyermekük identitászavarát, és egyre többen vitatják a hormonszerek felírásának ésszerűségét is. A szakember szerint a hormonok használata jóval több szerencsétlen kimenetelű esetet eredményez, és egyre több a csalódott szülő és gyerek is, akik elhitték, hogy a hormonkezelés megoldást nyújt a pszichológiai problémákra.
Egy ideig mindnyájan örültünk, hogy a társadalom egyre elfogadóbbá válik, és minden eddiginél több szülő támogatja a gyermeke nemi identitáscseréjét. Mostanra azonban oda jutottunk, hogy olyan gyerekek jelentkeznek a klinikákon, akiknek a szülei azt mondják, hogy »ennek nincsen semmi értelme«
– fogalmazott a pszichológus.
A Times rámutat, hogy míg az első, fiatalok nemi átalakítására specializálódott amerikai klinika 2007-ben nyílt meg Massachusettsben, ma már több mint 60 ilyen intézmény létezik az Egyesült Államokban. 2017-ben 19 körzet középiskoláiban végzett kutatás eredményei szerint a diákok közel két százaléka transzneműként azonosította magát, ami két és félszerese az öt évvel korábbi felmérés adatainak.