Habár a világon az Egyesült Államokban jut a legtöbb civilek által birtokolt lőfegyver száz főre levetítve − 120 −, nemzetközi kutatások szerint ez nem feltétlenül magyarázza a lőfegyverrel elkövetett gyilkosságok magas számát. Olyan európai országokban, melyekben szintén elterjedt a fegyverviselés civilek körében − ilyen például Finnország, Norvégia vagy éppen Svájc −, nem tapasztalhatók az amerikaihoz hasonló drasztikus statisztikák.
Éppen ellenkezőleg: ezen államok a legbiztonságosabbak közé tartoznak e tekintetben.
Különbségek a fegyverkultúrában
A kutatások ennek egyik okaként az országokban az évszázadokon keresztül kialakult fegyverkultúra különbségeit nevezik meg. Alapvető differencia az említett európai országok és az Egyesült Államok között, hogy előbbiekben nagyobb részt a vadászpuskák, sörétespuskák az elterjedtebbek, szemben a maroklőfegyverekkel.
A kutatók megkülönböztetnek civilizált és „decivilizálódó” fegyverkultúrát. Előbbi esetében a fegyvertartás tradicionális értékeken és tiszteleten alapul, mely megalapozza a felelősségteljes fegyverhasználatot. Utóbbinál a fegyverek elérhetősége felerősíti a társadalom azon rétegeit, melyek első sorban bűnelkövetésre használják azokat.
A kutatásokból arra lehet következtetni, hogy a magas szintű társadalmi kohézió, a rendőrségbe vetett bizalom mind olyan tényezők, melyek csökkentik a lőfegyverrel elkövetett gyilkosságok számát, még olyan társadalmakban is, ahol elterjedt a fegyvertartás.
Finnországban az ily módon elkövetett gyilkosságok száma 2019-ben 0,214 volt százezer főre levetítve, Norvégiában pedig még ennél is alacsonyabb, 0,072. Ezzel szemben az Egyesült Államokban ez a szám 4,1 volt. Ennek ellenére azonban ezen országokban is történnek tragédiák: Norvégiában 2011-ben a hírhedt Anders Breivik mészárolt le 69 civilt − köztük 32 kiskorút − egy nyári táborban.