Oroszország a tartósan megszállt ukrajnai településeken elkezdte bevezetni saját fizetőeszközét, médiáját és internetszolgáltatását, s különösen a déli Herszonra koncentrál. Ukrán források szerint a megszállók a városban népszavazást is akarnak tartani annak érdekében, hogy legitimálják egy esetleges újabb oroszbarát „népköztársaság” létrehozását. Az informátorok azonban hangsúlyozták a BBC brit közszolgálati televíziónak, hogy a referendum illegális lenne, s minden bizonnyal csaláson alapulna.
Az orosz csapatok még március elején foglalták el Herszont, ez volt az első nagyobb város, amely elesett.
Az invázió előtt 290 ezren lakták, ám a korábbi polgármester szerint a lakosok negyven százaléka elmenekült. Az oroszok azért foglalták el Herszont, mert a Dnyeper torkolatában kulcsfontosságú város egy szárazföldi híd létrehozásához Oroszország és a 2014-ben annektált Krím félsziget között. Az orosz katonai hatóság azon frissiben elbocsátotta a város megválasztott polgármesterét, mert nem működött együtt a megszállókkal. Helyére oroszbarát adminisztrációt ültettek Herszon és a környező régió kormányzására. Az ukrán tévécsatornákat blokkolták, a helyi internetszolgáltatást orosszal helyettesítették. A lakosokat állandóan noszogatják, hogy hallgassák az orosz rádió híradását.
Az új helyi területi kormányzat az ukrán fizetőeszközt, a hrivnyát fokozatosan kivonja a forgalomból, s ezzel párhuzamosan bevezeti a rubelt. A négy hónapos átmeneti időszak május 1-jén kezdődött, de már a nyugdíjat is rubelben fizeti a katonai hatóság.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra figyelmeztette a lakosságot, hogy egy esetleges népszavazás esetén ne adjanak meg semmiféle személyes adatot, mert azzal visszaélhetnek és meghamisíthatják a szavazatokat. A brit katonai felderítés szerint pedig a referendummal az oroszok igazolva látnák Ukrajna elfoglalását. Herszon esetében Moszkva egyébként ugyanazt a mintát követi, amellyel a Krím félszigetet kebelezte be: népszavazás után annektálni, majd orosz közigazgatást, fizetőeszközt és médiauralmat bevezetni.
Borítókép: A 2022. április 28-án közreadott képen ukrán zászlókkal tüntetnek az orosz csapatok támadása ellen a dél-ukrajnai Herszonban március 7-én (Fotó: MTI/AP/Olexandr Chornyi)