Az „Ukrán nép szabadságának emlékművévé” nevezte át szombaton a kijevi városi tanács az eddig Népek barátsága néven ismert szovjet emlékművet. A 35 méter magas, fémből készült, hatalmas, boltív formájú emlékmű átnevezését Vitalij Klicsko polgármester jelentette be a Telegramon.
Az emlékművet egy kijevi belvárosi parkban alakították ki 1982-ben. Április végén már lebontották a hozzá tartozó – egy ukrán és egy orosz munkást ábrázoló – szobrot, amely a két nép egységét akarta szimbolizálni. Emberi jogi aktivisták 2018-ban egy repedést ábrázoló matricát ragasztottak a boltívre. Az akcióval az Oroszországban és a 2014-ben Ukrajnától elcsatolt Krím félszigeten törvénytelenül őrizetbe vett politikai foglyokra akarták felhívni a figyelmet.
A városi tanács szombaton több mint negyven olyan emlékművet is megnevezett, amelyeket el kell távolítani Kijev utcáiról, illetve épületeket is kijelölt, amelyeket a jövőben a totalitarizmus korszakával kapcsolatos múzeummá kell átalakítani.
Vitalij Klicsko jelezte: olyan sok helyet és emlékművet kell átnevezni, hogy az új nevek megtalálása időigényes lesz, és történészek fognak részt venni a folyamatban. A polgármester arra intett, hogy ne hozzanak majd elhamarkodott döntéseket az új nevek kijelölésekor.
Kijevben sokan szorgalmazzák, hogy nevezzenek át több olyan helyet a fővárosban, amelynek jelenlegi neve Oroszországhoz vagy a Moszkvával szövetséges Fehéroroszországhoz kötődik.
A kijevi metró által indított internetes szavazáson az emberek támogatták, hogy a Minszk nevű megállót Varsóra, a fehéroroszországi Breszt városra utaló Beresztejszka megállót pedig Bucsára nevezzék át, sőt azt is megszavazták, hogy a Lev Tolsztoj orosz író nevét viselő állomást inkább Vaszil Sztusz ukrán költőről nevezzék el.
Borítókép: Az átnevezett emlékmű. (Fotó: Europress/AFP)