A hatóság az orosz gáztranzit ukrajnai csökkenésével kapcsolatban napi jelentésében kiemelte, hogy az előző, keddi adatokhoz képest jó 25 százalékkal kevesebb gáz haladt át a német–cseh határon fekvő Waidhaus mérőállomáson, ahol megérkezik Németországba az Ukrajnán keresztül szállított orosz földgáz.
A kiesést pótolták más forrásból, főleg a norvégiai és a hollandiai import növelésével.
A földgázellátás stabil, az ellátás biztonsága továbbra is garantált, és a nagykereskedelmi árakban nem tapasztalható számottevő emelkedés
– írták.
Németországba az Ukrajna–Szlovákia–Csehország és a Fehéroroszország–Lengyelország útvonalon érkezik orosz földgáz, valamint közvetlenül, a Balti-tenger alatt húzódó Északi Áramlat 1 vezetéken.
A legfontosabb az Északi Áramlat 1, amelyen naponta átlagosan 1800 gigawattórának (GWh) megfelelő mennyiség érkezik, míg Waidhausnál – vagyis az ukrán tranzit esetében – napi 600 GWh körül van ez az érték.
Az ukrán tranzit korlátozásával kapcsolatban az egyik legtekintélyesebb német ágazati elemző, Claudia Kemfert, a berlini DIW gazdaságkutató intézet energia-, közlekedésügyi és környezetvédelmi osztályának vezetője szerdán az intézet honlapján közölt állásfoglalásában kiemelte: „csak idő kérdése volt”, hogy Ukrajna a háború miatt korlátozza az Európába irányuló orosz gáztranzitot.
Ennek hatására mintegy harmadával csökken az európai orosz gázimport, de az ellátás így is biztosítható a „beszerzések diverzifikálásával”, új források bevonásával – írta az elemző.
Hozzátette, hogy a tél végével csökken a földgáz iránti kereslet, így Európában és Németországban nem várhatók ellátási nehézségek, és a tározókat fel lehet tölteni a következő télig.