Visszatérő állítás az orosz haderővel szemben, hogy a lassan harmadik hónapja tartó ukrajnai háború során kifogytak az irányított rakétáikból.
Legutóbb John F. Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője erősítette meg, hogy az orosz készletek rendkívül gyorsan apadnak.
Bizonyítékként hozta fel, hogy Mariupol ostrománál egyre gyakrabban használnak „buta bombákat”, azaz olyan robbanószerkezeteket, amelyek nem tartalmaznak irányítószerkezetet, csupán szabadon esnek. Ugyanezt a következtetést vonták le nemrégiben abból is, hogy az oroszok állítólag Kh–22-es rakétákat is bevetettek, amelyeket még jócskán a Szovjetunió idején, a ’60-as években fejlesztettek ki. De az ukrán hadsereg már márciusban azt állította, hogy az ellenség lényegében ellőtte Kalibr és Iszkander rakétáinak nagy részét.
Amerikai tisztségviselők arra számítanak, hogy a nyugati szankciók – elsősorban az elektronikát érintők – miatt az utánpótlás is lehetetlenné vált, az orosz hadiipar egyszerűen képtelen lesz pótolni az ellőtt fegyvereket.

Sőt, amerikai hírszerzési források szerint az irányított rakéták nemcsak hogy fogyatkoznak, de ráadásul nem túl hatékonyak. A típusok részletezése nélkül arról beszéltek, hogy
az esetek akár 60 százalékában kudarcot vallottak, ami jelentheti, hogy nem sikerült az indítás, nem találtak célt vagy találatkor nem robbantak fel.
A Reuters hírügynökség által megkérdezett szakértők szerint a 20 százalék feletti hibaarány már magasnak számít. Az állításokat részben alátámasztják a közösségi médiára feltöltött felvételek a hatástalanított fegyverekről, illetve a Pentagon beszámolói, amelyek szerint az orosz harci repülők gyakran felfegyverezve térnek vissza bázisaikra.
Egyébként nem ez az első eset, hogy panasz érkezett az orosz haditechnikára. Amikor a fegyverek korábban Szíriában vizsgáztak, egyes jelentések hasonló problémákról számoltak be. De az is kisebb diplomáciai botrányt okozott, amikor az örmény miniszterelnök arról kesergett, hogy az orosz Iszkander rakéták nem működtek a Hegyi-Karabahért vívott háborúban – amit aztán Moszkva felháborodottan tagadott.