Újjáéleszti a múltat Joe Biden

Az 1941-ben Franklin D. Roosevelt által aláírt kölcsönbérleti törvény egyértelmű háborús beavatkozás volt.

2022. 05. 11. 20:04
BIDEN, Joe
Andrews légitámaszpont, 2022. május 3. Joe Biden amerikai elnök nyilatkozik a sajtó képviselõinek a marylandi Andrews légitámaszponton 2022. május 3-án. Joe Biden amerikai elnök arra kérte az Egyesült Államok választópolgárait, hogy "védjék meg az abortuszhoz való alapvetõ emberi jogot" a novemberi félidõs kongresszusi választások során, ha az amerikai legfelsõbb bíróság idõközben eltörölné a mûvi terhességmegszakítást legalizáló 1973-as ítéletét. A szóban forgó bírósági döntés teszi lehetõvé az Egyesült Államok területén a terhesség mesterséges megszakítását azt megelõzõen, hogy a magzat az anyaméhen kívül is életképessé válna, vagyis a terhesség 24. és 28. hete közötti idõszakban. MTI/AP/Evan Vucci Fotó: Evan Vucci
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történetében másodszor az Egyesült Államok elfogadta az úgynevezett kölcsönbérleti törvényt (Lend-Lease Act), amely megkönnyíti, hogy az ország katonai felszereléseket küldjön Ukrajnába. A 2022-es programról szóló jogszabályt Joe Biden amerikai elnök látta el kézjegyével, felidézve azt a mozzanatot, amikor Franklin D. Roosevelt, az Egyesült államok korábbi elnöke 1941-ben hasonlóan cselekedett. 

A 81 évvel ezelőtt elfogadott kölcsönbérleti törvény felgyorsította a fegyverszállítmányokat a szövetséges hatalmaknak, elsősorban Nagy-Britanniának, a Szovjetuniónak, Kínának és Franciaországnak. 

Az Egyesült Államok a program révén összesen mintegy ötvenmilliárd dollár értékben juttatott fegyvereket a háborús országok számára, hogy legyőzzék a tengelyhatalmakat.

Míg a 2022-es verziót az amerikai szenátus egyhangúlag elfogadta, az eredeti programot a testület egyharmada ellenezte akkoriban. Azzal ugyanis, hogy Franklin D. Roosevelt aláírta a kölcsönbérleti törvényt, az Egyesült Államok sorsdöntő pillanathoz érkezett: feladta addigi semlegességét a második világháborúban. A jogszabály elfogadása egyértelműen háborús beavatkozás volt. 

Ennélfogva felmerülhet a kérdés, hogy mit jelent a kölcsönbérleti program újjáélesztése napjainkban. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonnal üdvözölte a törvényjavaslat aláírását. 

A kölcsönbérleti törvény mai aláírása történelmi lépés. Meggyőződésem, hogy együtt újra győzni fogunk. És meg fogjuk védeni a demokráciát Ukrajnában és Európában, mint 77 évvel ezelőtt

– utalt az ukrán elnök a náci Németország felett aratott második világháborús győzelemre. 

Az MTI közlése szerint Joe Biden a múlt héten jelentette be, hogy további 150 millió dolláros katonai segélyt küld Ukrajnának, amivel már majdnem kimerítették a kongresszus által engedélyezett forrásokat. A törvényhozás márciusban 13,6 milliárd dolláros kiadást engedélyezett az Ukrajnával kapcsolatos biztonsági, gazdasági és humanitárius segítségnyújtásra. Biden ennélfogva az eddigi amerikai katonai segély több mint tízszeresét, 33 milliárd dollárt kért a kongresszustól Ukrajna támogatására, ráadásul az elnöki javaslat felhatalmazná az amerikai hatóságokat, hogy az orosz oligarchák befagyasztott amerikai vagyonának értékesítéséből befolyó összeget Ukrajnának adományozzák. 

Sajtóinformációk szerint az amerikai törvényhozás demokrata képviselői egy olyan tervet készítenek elő, amely óriási összegre, közel negyvenmilliárd dollárra emelné az ukrajnai segélycsomagot.

Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: MTI/AP/Evan Vucci)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.