A történelem során először női elnöke lesz a francia nemzetgyűlésnek

Yael Braun-Pivet legfőbb feladata lesz nyugalmat biztosítani a törvényhozásban, ahol Macron pártja elvesztette abszolút többségét.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 06. 29. 8:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánypárti Yael Braun-Pivet személyében először választottak nőt elnöknek kedden a francia nemzetgyűlésben a képviselők, miközben Élisabeth Borne miniszterelnök folytatta az egyeztetéseket a parlamenti pártok képviselőivel egy kormánytöbbség megtalálására. Az alsóház 51 éves új elnökét − aki Emmanuel Macron államfő pártjából érkezett − a második körben 242 szavazattal választotta meg a megjelent képviselők abszolút többsége.    

Végre! Először a történelemben a nemzetgyűlés elnöke egy nő

− írta a Twitteren Olivier Véran, a parlamenti kapcsolattartásért felelős kormánytag.  

A legtöbb európai demokráciával ellentétben Franciaországban még soha nem ült nő a törvényhozás elnöki székében. Az ügyvéd végzettségű új elnöknek 

legfőbb feladata lesz a nyugalmat biztosítani a nemzetgyűlésben, ahol Emmanuel Macron államfő pártja és centrista szövetségeseinek Együtt! nevű szövetsége a választások június 19-i második fordulójában elvesztette abszolút többségét, és jelenleg nincs olyan egyértelmű többség, amely biztosíthatná a kormányzóképességet.

A köztársasági elnök szombaton találkozott a kormányfővel, és megbízta azzal, hogy a hét folyamán valamennyi parlamenti párttal egyeztessen egy kormányzati megállapodásról, illetve az esetleges részvételükről egy új kormányban, valamint az álláspontjukról a miniszterelnök személyéről a július 5-én esedékes bizalmi szavazáson.

Élisabeth Borne hétfőn közzétett levelében megállapította, hogy egyetlen ellenzéki párt sem kíván koalícióra lépni az elnöki szövetséggel, ezért a tárgyalásokon elsősorban azokat a lényeges témákat kívánja a pártok képviselőivel megvitatni, amelyekben egyetértések, illetve nézeteltérések vannak. A kormányfő kedden fogadta a legtöbb párt vezetőjét, és környezete az AFP hírügynökségnek jelezte, hogy a miniszterelnök nem adta fel egy kormányzati megállapodás tető alá hozását.

Emmanuel Macron szombaton leszögezte, hogy a parlamenti pártokkal a tárgyalási alap az elnöki program, amely módosítható és gazdagítható. Az adókulcsok és az államadósság emelését azonban kizárta az elnök. Az államfő csütörtökre várja az „útitervet” a kormányfőtől.

A választási eredmény ellenére Emmanuel Macron nem mondott le a nyugdíjreformról, amelynek keretében a nyugdíjkorhatár a jelenlegi 62-ről 65 évre emelkedne.

Az elnök kizárta, hogy a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörüléssel (RN) és a baloldali szövetséget irányító radikális baloldali Jean-Luc Mélenchon Lázadó Franciaország (LFI) nevű pártjával lehetséges lenne kormányzati megállapodás. A lehetséges szövetségesek a kommunistáktól a konzervatív Köztársaságiakig terjednek – hangsúlyozta Emmanuel Macron.  

Az 577 fős új nemzetgyűlésben a kormánypártnak a következő öt évben csak 246 képviselői helye lesz, míg az előző ciklusban 345 volt. Az abszolút többséghez 289 szavazat szükséges. A baloldal 150 képviselővel rendelkezik négy frakcióban, a Nemzeti Tömörülésnek 89 fős a csoportja, míg a hagyományos jobboldaliak 61-en vannak.

Borítókép: Az 51 éves Yael Braun-Pivet a megválasztását követően a francia nemzetgyűlésben (Forrás: Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.