Az Iszlám Állam terroristaszervezet vasárnap jelentkezett a kabuli szikh templom ellen a hét végén elkövetett, legkevesebb két halálos áldozattal járó merénylet elkövetőjeként. Aamák nevű „hírügynökségükön” keresztül a dzsihadisták az egyik indiai kormányszóvivő Mohamed prófétára tett becsmérlő szavaival indokolták a merényletet.
Bár Nupur Sarma azóta bocsánatot kért, lemondott tisztségéről, pártja, a kormányzó Bharatíja Dzsanata Párt (BJP) pedig elhatárolódott tőle, Indiában, valamint Pakisztánban és Bangladesben is tüntetések robbantak ki az eset nyomán.
A templomnál szombat reggel történtek robbanások, majd tűzharc bontakozott ki a terroristák és a tálib biztonsági erők között.
A merényletet néhány nappal egy indiai kormánydelegáció kabuli látogatása után követték el.
A küldöttség egyébként Afganisztánba szállítandó humanitárius segélyekről egyeztetett a tálibokkal.
Afganisztánban a hetvenes években körülbelül félmilliós szikh élt, ám azóta nagy részük − a hátrányos megkülönböztetés és a nehéz életkörülmények miatt − elmenekült, a közösség pedig mintegy kétszáz főre zsugorodott. Más vallási kisebbségekhez hasonlóan a szikh közösség is volt már erőszakos támadás célpontja Afganisztánban: 2020 márciusában egy másik kabuli templomuknál hajtott végre merényletet az Iszlám Állam, akkor 25 embert öltek meg.
Borítókép: Tálib harcosok a robbantásban megrongálódott szikh templom ablakában (Fotó: Reuters)