Újabb és újabb szankciók érik az orosz oligarchákat Nyugaton. Elkobozzák az értékes ingóságaikat és ingatlanjaikat, a hitelkártyájukat pedig letiltják, a pénzeiket befagyasztják – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség. Van azonban egy maroknyi orosz milliárdos, akiket eddig nagyrészt megkíméltek a szankcióktól. Köztük van Vlagyimir Potanin, aki jelenleg a második leggazdagabb orosz.
Az orosz oligarcha, akit nem mer megbüntetni a Nyugat
Vlagyimir Potanin nikkelmágnás az egyik leggazdagabb orosz, és lojális a Kremlhez. Ennek ellenére eddig szinte semmilyen büntetőintézkedést nem alkalmaztak vele szemben. Úgy tűnik, hogy az üzlete túl fontos a világkereskedelem számára.

Potanin az Ukrajna elleni orosz támadás óta több jövedelmező üzletet is kötött. Először is megvásárolta a Roszbankot, amelynek korábbi tulajdonosa, a Société Générale francia nagybank sietve el akarta hagyni Oroszországot. Ezután átvette az amerikai Global Payments pénzügyi szolgáltató oroszországi fiókját, végül pedig Oleg Tinkov bankalapító Tinkoff online bankjának részvényeit.Pedig Potanin – aki eddig csak egy kanadai szankciós listán szerepel – rendkívül lojális Vlagyimir Putyin elnökhöz, mégpedig a Putyin-éra kezdete, a 2000-es évek eleje óta– mondta a Forbesnak Vlagyimir Milov ellenzéki politikus és közgazdász, aki elmenekült Oroszországból. A Nornickel vezérigazgatója nem kritizálta az orosz elnököt az ukrajnai háború miatt sem.Joggal vetődik fel a kérdés, hogy orosz oligarcha létére Potanint miért nem szankcionálja a Nyugat, mint ahogy azt tette számos másik üzletemberrel az ukrajnai háború kitörésekor. Úgy tűnik, hogy a nyugatiaknak túlságosan is fájna, ha Potaninra is vonatkoznának a büntetőintézkedések.Potanin vállalata, a Nornickel a világ legnagyobb finomított nikkel- és palládiumtermelője, továbbra is gyártja a fémeket mindenütt, különösen Európában – a Wood Mackenzie természeti erőforrásokkal foglalkozó tanácsadó cég szerint tavaly Európa nikkelimportjának 27 százalékát adta. A Nornickel finnországi akkumulátor-alapanyagokat gyártó létesítménye, amelyet a német BASF vegyipari óriáscéggel közösen építettek, az EU zöldmenetrendjének egyik alappillére. A Nornickel a globális palládiumpiacok szerves szereplője is: a világ palládiumtermelésének mintegy 35 százalékát állítja elő, amely ritka fém a félvezetőkben és az autókban használatos – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Az amerikai és az uniós hatóságok nem nyilatkoztak arról, hogy Potanin miért kerülte el a szankciókat. Nem csoda, hiszen biztosan nem büszkék rá, hogy ha a Nornickelt szankciók érintenék, az a kereslet megzavarásához vezetne, mert nagyon nehéz pótolni az elveszett egységeket, ráadásul Európa van a legnagyobb veszélynek kitéve– mondja Nikhil Shah, a CRU Group üzleti elemző cég nikkelkutatási vezetője. Bár az USA nikkelimportban jobban támaszkodik Kanadára, mint Oroszországra, az USA vagy az EU szankciói mindenhol felhajtanák az árakat – mondja Shah.
További Külföld híreink
Szakértők szerint ha csak Potanint és nem a vállalatát szankcionálnák, a nyugati cégek akkor is úgy kezelnék a Nornickelt, mintha szankciókkal sújtották volna, még úgy is, ha Potanin a vállalat kevesebb mint 50 százalékos tulajdonosa, ami a szankciós jogban kulcsfontosságú küszöbérték. Az európai bankok és vállalatok egyszerűen elkerülnék a Nornickelt, ami túlságosan is fájna a Nyugatnak.
Borítókép: katonai helikopterek repülnek a Kreml Szpasszkij-tornya mellett a győzelem napi díszszemle próbáján a moszkvai Vörös téren (Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Európa nem tanul, Trumpot támadja
Macron az amerikai befektetések felfüggesztését javasolja.

Meghalt az északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata
Kocsaniban március 16-án hajnalban gyulladt ki az egyik szórakozóhely.

Oroszország ismét drónokkal támadta Ukrajnát + videó
Halálos áldozatok is vannak.

Szijjártó Péter keményen beleszállt a háborúpárti politikusokba
A NATO külügyminiszteri tanácsülés második napjáról jelentkezett a magyar külgazdasági és külügyminiszter.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Súlyos helyzet: így próbálják megfékezni a terjedő állatbetegséget! – videó

Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát

Molnár Gusztáv megtörte a csendet: itt kezdett új életet

Láncreakció - Ami most történt, szégyen Franciaországra nézve – mondta Marine Le Pen + videó

Mi legyen az ebéd hétvégén? 11 egyszerű recept, hogy a pihenésre is maradjon idő

Drámai üzenetet küldtek a Nyugatnak a fronton harcoló ukrán katonák: „Esélytelen az ellentámadás!”

Orbán Viktor üzent a hídfoglalóknak

Döbbenet a ketrecben: Borics Ádámot TKO-val győzték le – videó

Nagyot csalódtak a szövetségnél a válogatottságot lemondó magyar játékosokban

Ismét összeomlott a zűrös sportlegenda élete a történelmi siker küszöbén

Arne Slot brutálisan őszinte volt a Szoboszlai Dominiket is érintő kérdésben

Beszóltak Magyar Péternek: „Ugyanolyan kommunista sz…r vagy” + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Európa nem tanul, Trumpot támadja
Macron az amerikai befektetések felfüggesztését javasolja.

Meghalt az északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata
Kocsaniban március 16-án hajnalban gyulladt ki az egyik szórakozóhely.

Oroszország ismét drónokkal támadta Ukrajnát + videó
Halálos áldozatok is vannak.

Szijjártó Péter keményen beleszállt a háborúpárti politikusokba
A NATO külügyminiszteri tanácsülés második napjáról jelentkezett a magyar külgazdasági és külügyminiszter.