Belaruszban egyre többen kapnak katonai behívóparancsot

Az ukránok szerint rejtett mozgósítás zajlik.

MTI
2022. 06. 30. 18:31
LUKASENKA, Aljakszandr
Aszipovicsi, 2022. február 17. Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök sajtótájékoztatót tart a Minszktõl délre fekvõ Aszipovicsi településen lévõ katonai támaszponton, ahol a Szövetségi Eltökéltség-2022 kódnevû közös fehérorosz-orosz hadgyakorlat zajlik 2022. február 17-én. MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko Fotó: Alekszandr Zemljanyicsenko
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belaruszban négy hónappal Oroszország Ukrajna elleni háborújának megindulása után a helyi független sajtó tudomása szerint egyre többen kapnak katonai behívóparancsot, ezzel összefüggésben az ukrán vezérkar csütörtökön rejtett mozgósításról beszélt. 

Az ellenzéki belarusz Zerkalo (Tükör) nevű hírportál arról számolt be, hogy az ukrajnai Csernyihiv megyéhez közeli, déli Homel régióban az utóbbi napokban megsokasodott azok száma, akik behívóparancsot kaptak. Olyanok is kaptak felszólítást, hogy jelentkezzenek a kaszárnyákban, akiket korábban katonai szolgálatra alkalmatlannak nyilvánítottak.

Az ukrán vezérkar közölte, hogy rejtett mozgósításról van szó, és információi szerint július közepéig hadgyakorlatokat terveznek Belaruszban a hadkötelesek bevonásával.

Minszk Moszkva szövetségeseként rendelkezésre bocsátotta területét és légterét az Ukrajna elleni orosz támadásokhoz. Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök többször hangsúlyozta, hogy belarusz katonák nem vesznek részt a szomszédos országban folytatott hadműveletben, mindazonáltal a kijevi vezetés nem zárja ki, hogy Belarusz esetleg közvetlenül is belép a konfliktusba, tekintettel arra, hogy területéről orosz katonák már lőttek ki rakétákat ukrajnai célpontok ellen.

Uladzimir Makej belarusz külügyminiszter és orosz hivatali partnere, Szergej Lavrov csütörtökön közös nyilatkozatot adtak ki a két ország diplomáciai kapcsolatainak harmincéves évfordulója alkalmából. A két tárcavezető aggodalmát fejezte ki, hogy egy sor ország és katonai-politikai szervezet destruktív tevékenységével feszültséget kelt, aláásva a nemzetközi és regionális stabilitást, lerombolva a fegyverzet ellenőrzését szolgáló rendszereket. 

Hangsúlyozták, hogy a nyugati államoknak az európai hatalmi egyensúly felborítására irányuló erőfeszítései példa nélküliek a hidegháború vége óta, 

különös tekintettel az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei katonai potenciáljának, valamint hadgyakorlataik mértékének növelésére, valamint a globális amerikai rakétavédelmi rendszer és európai szegmensének kiépítésére. – Mindez közvetlenül érinti Belarusz és Oroszország nemzeti érdekeit, és veszélyt jelent a békére, a biztonságra és a stabilitásra az európai régióban – tették hozzá.

 

Borítókép: Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök sajtótájékoztatót tart a Minszktől délre fekvő Aszipovicsi település katonai támaszponján (Fotó: MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.