Bizalmatlansági indítványt kezdeményeztek Ursula von der Leyennel szemben

A liberális európai parlamenti frakció szerint hibás döntést hozott az Európai Bizottság, amiért jóváhagyta a lengyel helyreállítási tervet.

Magyar Nemzet
2022. 06. 07. 14:44
VON DER LEYEN, Ursula
Brüsszel, 2022. május 18. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sajtótájékoztatót tart a bizottság ülésén Brüsszelben 2022. május 18-án. MTI/EPA/Stephanie Lecocq Fotó: Stephanie Lecocq
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három vezető liberális európai parlamenti (EP-) képviselő bizalmatlansági szavazást kezdeményezett Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök ellen – írta meg kedden az Euractiv című, uniós ügyekkel foglalkozó hírportál. 

A lap szerint az aláírásgyűjtés már meg is kezdődött az Európai Parlamentben, mégpedig azért, mert a Von der Leyen vezette testület a múlt héten jóváhagyta a koronavírus-járványt követően a gazdaság újjáépítésére irányuló lengyel helyreállítási tervet.

Lapunk is megírta, Brüsszel szigorú feltételeket szabott Varsónak az uniós pénz lekéréséhez, azt ugyanis csak akkor kaphatják meg a lengyelek, amennyiben Varsó végrehajtja a bírói fegyelmi rendszert érintő módosításokat. 

Az uniós helyreállítási alapból az első részletet tehát csak azt követően folyósítanák, hogy új, független testülettel helyettesítik a lengyel legfelsőbb bíróság fegyelmi kamaráját, megreformálják a bírákra alkalmazott fegyelmi rendszert és lehetővé teszik a fegyelmi kamara döntéseinek felülvizsgálatát.

 A lengyel szejm egyébként három hete szavazta meg azt a tervezetet, amely a legfelsőbb bíróság fegyelmi kamarájának Brüsszel által szorgalmazott megszüntetését irányozza elő. A tervezetet Andrzej Duda elnök nyújtotta be február elején. Egyik céljának azt nevezte, hogy a változtatások olyan eszközt adjanak a varsói kormány kezébe, amely elősegítené az Európai Bizottsággal a fegyelmi kamara ügyében is folytatott jogállamisági vita rendezését, valamint a koronavírus-járvány utáni lengyel helyreállítási terv brüsszeli jóváhagyását.

A Renew Europe liberális európai parlamenti frakció három képviselője, Luis Garciano alelnök, valamint a hazánkat is rendszeresen bíráló Sophie in't Veld holland EP-képviselő és Guy Verhofstadt volt belga miniszterelnök szerint azonban Lengyelország még mindig nem tartja be a jogállamisági kritériumokat. 

Kezdeményezésük szerint elhamarkodott volt a jóváhagyási döntés azáltal, hogy Varsó nem tett eleget a bizottság által megszabott feltételeknek. 

Sajtóinformációk szerint a bizalmatlansági indítványt akkor fogják majd benyújtani, amikor Von der Leyenék megkezdik a pénzek folyósítását. A szabályok értelmében az indítvány beterjesztéséhez a képviselők tíz százalékának aláírására, míg elfogadásához minősített többségre van szükség.

Az Euractiv parlamenti forrásokra hivatkozva megjegyzi, az indítvány valószínűleg megkapja a szükséges támogatást a 705 tagú testülettől. Ahhoz azonban, hogy el is fogadják magát az Európai Bizottságot célzó indítványt, a Von der Leyen bizottságával szembeszállóknak kétharmados többséget kellene elérniük.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.