Minden berlininek fizetnie kellene a tömegközlekedésért, kivétel nélkül – ez Bettina Jarasch német zöldpárti politikus, Berlin alpolgármesterének terve. A környezetvédelemért, mobilitásért, fogyasztóvédelemért és klímavédelemért felelős szenátor kötelezné a város határain belül élőket arra, hogy vásároljanak egyfajta „szolidaritási” havi jegyet a helyi tömegközlekedésre, függetlenül attól, hogy igénybe veszik-e a szolgáltatást vagy sem – írta meg a Bildre hivatkozva a V4NA nemzetközi hírügynökség.
A hírről ugyancsak beszámoló Breitbart cikke szerint a városvezető húsz euró körüli kötelező díjat szeretne bevezetni.
Egyre inkább egy havi 15-20 eurós szolidaritási illetékben gondolkodom minden berlini számára
– idézi a portál a politikust, aki a terveket azzal indokolja, hogy azzal nőnének a tömegközlekedési szolgáltatások bevételei, miközben az egyéni felhasználóknak alacsonyan maradhatnának az árak. A német fővárosban ugyanis június eleje óta egységesen kilenc euróért lehet venni olyan bérletet, amely az összes tömegközlekedési eszközre érvényes. Ezt a növekvő infláció és az energiaárak miatt vezették be. Jelen állás szerint augusztus végéig lehet venni ilyen csökkentett árú bérleteket.
A szenátusi adminisztráció által megrendelt belső számítások szerint a szolidaritási adóból nagyjából 544 millió és 1,031 milliárd eurónyi bevétel származhatna évente.
Az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió azonnal elutasította az ötletet. A párt szóvivője szerint a lépés csak még jobban sújtaná az átlagembereket, akik a növekvő infláció miatt már így is megélhetési válsággal küzdenek.
Jó, ha a kilenceurós jegy elgondolkodtatja a szenátust. Ez azonban nem vezethet újabb pluszterhekhez, különösen nem a vágtató infláció idején
– mondta a szóvivő, aki szerint a közlekedési vállalat társfinanszírozása újabb bizonytalanságokhoz vezetne.
Az SPD, a Zöldek és a Baloldal nem teheti egyre drágábbá Berlint
– húzta alá a szóvivő.
Borítókép: Bettina Jarasch, Berlin zöldpárti alpolgármestere (Forrás: Flickr)