Ellentétes vélemények középpontjában a német haderőfejlesztés

Vannak, akik szerint ez még inkább elmérgesíti a viszonyt Berlin és Moszkva között.

2022. 06. 03. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német szövetségi törvényhozás pénteken ül össze, hogy elfogadja a százmilliárd eurós haderőfejlesztési csomagot, melyet még februárban, az ukrajnai háború kitörését követően jelentett be Olaf Scholz német kancellár. Az ambiciózus program azonban nem nyerte el mindenki tetszését: több politikus, háborúellenes mozgalom és békeaktivisták szerint nincs szükség ilyen nagyszabású reformra.

– Mindennek lehet nevezni, csak bölcs döntésnek nem – fogalmazott Albrecht Müller korábbi szocialista politikus, aki Willy Brandt és Helmut Schmidt korábbi német kancellárokkal szoros kapcsolatot ápolt. 

Ez egy propaganda húzás, melynek célja, hogy a német kormányt erősnek állítsa be. Azonban semmi esetre sem beszélhetünk jó stratégiáról

– folytatta az Anadolu török hírügynökségnek nyilatkozó Müller. A visszavonult politikus szerint a tervezet legnagyobb haszonélvezői a külföldi, főként amerikai hadipari vállalatok lesznek majd. Arra is figyelmeztetett, hogy az erőteljes fegyverkezés csak tovább ronthatja a Berlin, valamint egész Európa és Moszkva közötti viszonyt. – Visszatérünk az ötvenes évek ostoba politikájához. Egy érett nemzet biztosan nem engedheti meg magának ezt – mutatott rá Müller.

Mások pozitívabban értékelik a fejlesztési programot: Harald Kujat, a német hadsereg korábbi vezérkari főnöke szerint a terv nem jelent fenyegetést Oroszországra nézve, ezt pedig Moszkva sem látja másképp. 

Kujat felhívta a figyelmet arra is, hogy az elmúlt évtizedekben Berlin a különböző külföldi nemzetközi missziókkal volt elfoglalva, saját haderejének modernizálása teljességgel háttérbe szorult.

– Elképesztően fontos, hogy a szárazföldi erőket megvédjük egy esetleges légi támadástól, ehhez pedig fejlett légvédelmi rendszerek kellenek. Ez azonban szinte teljesen megszűnt, akárcsak a haditengerészeti légierő és még sok fontos alkotóeleme a hadseregnek – részletezte Kujat.

A Reuters hírügynökség kiszivárgott információkra hivatkozva arról számolt be, 

a százmilliárd euró oroszlánrészét – körülbelül negyvenmilliárd eurót – a légierő fejlesztésére fogják költeni. 

Ennek jelentős hányadát teszi ki brit–német–spanyol–olasz közös fejlesztésű Eurofighter, és amerikai F–35 típusú, ötödik generációs vadászgépek beszerzésére. A haditengerészet mintegy 19,3 milliárd, a szárazföldi erők pedig 16,6 milliárd euróból fejleszthetik majd harcképességüket.

Borítókép: F−35-ös vadászgép. Többek közt ilyeneket szerezhet be a német légierő (Fotó: DPA/U. S. Airforce)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.