Magyar szemmel a Balkán – ezzel a címmel tartottak minikonferenciát a Balaton-felvidéki Salföldön, a 7. Salföldi Dalföld fesztiválon június 25-én, szombaton délután – írja a Mandiner.
– Mit is nevezünk Nyugat-Balkánnak? – tette fel a kérdést Szakáli István Lóránd, a Századvég vezető elemzője. Szerinte földrajzilag a volt Jugoszlávia, kiegészítve Albániával; ugyanakkor a magyar külpolitikában és az EU szóhasználatában Horvátország és Szlovénia nem tartozik a Nyugat-Balkánhoz. Így marad hat ország összesen 18 milliós lakossággal.
Mindegyik országnak van EU-s és transzatlanti integrációs törekvése, a hatból három tagja a NATO-nak.
Szerbia deklaráltan katonailag független ország. Koszovó szeretne csatlakozni a NATO-hoz, de problémája van a nemzetközi elismertséggel, ugyanis a világ 193 országából csak 97 ismeri el a függetlenségét, amit Európában többek között Románia, Spanyolország, Szerbia, Görögország és persze Szerbia el is utasít.
Az EU-s csatlakozás ügyében leginkább előrehaladott állapotban Szerbia és Montenegró van, de megrekedtek a tárgyalások. Nincs például csatlakozási perspektíva, azaz nem tudják, mikor lehetnének tagok: mi 2025-re szeretnénk őket behozni, de ez sok nehézségbe ütközik. Észak-Macedónia 2005 óta várakozik tagjelölt státusban, akkor kapta meg azt a státust, amit Ukrajna épp most; és Albánia is 2015 óta tagjelölt.
A Balkánon instabilitás és hatalmi vákuum van
– hangsúlyozta az elemző. A többségük igyekszik taggá válni, de a folyamat nem halad előre. Ezt nevezik „csatlakozási fáradtságnak”.
A közvélemény-kutatások szerint ezek a nyugat-balkáni társadalmak egyre EU-szkeptikusabbak, csalódottak. Ezt fokozza az, hogy hirtelen tagjelölti státust kapott Ukrajna és Moldova, pedig itt vannak húsz éve várakozó országok is.
Mivel a térség a szomszédságunkban van, érdekünk, hogy béke és stabilitás legyen ott, emellett jó viszonyt szeretnénk velük ápolni. Gazdaságilag itt van a legtöbb keresnivalónk, van helyismeretünk, hagyományos kapcsolataink. 2010 óta tudatos külgazdaság-politikát folytatunk errefelé is. A külkereskedelmi forgalmunk azóta megduplázódott. Szerbiában, Észak-Macedóniában, Montenegróban is jelentős befektetők vagyunk, és növekedhet a jelenlétünk Albániában is – írja a Mandiner a rendezvényen elhangzottakról.
Az előadás után kerekasztal-beszélgetés következett Halkó Petrával, a Századég elemzőjével és Demkó Attilával, az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetőjével. A beszélgetést Rosonczy-Kovács Mihály népzenész, a Nézőpont Intézet munkatársa, a fesztivál egyik főszervezője moderálta.
A beszélgetés a bolgár kormányválságból indult ki (amelyről a Mandiner is írt elemzést), az első kérdés az volt: miért van ennyire a nagyhatalmak érdeklődésének homlokterében a Balkán?
Demkó Attila szerint
Európában sosem lesz nyugalom, és egyre veszít világpolitikai jelentőségéből.
Ma orosz–nyugati ütközészóna a Balkán. Mint említette: Montenegró NATO-csatlakozását megpróbálta megelőzni egy orosz–szerb titkosszolgálati akció. A legoroszbarátabb EU-s tagállamok Bulgária és Szlovákia, nem Magyarország, s ennek kulturális okai vannak. Itthon nincs hagyománya az oroszbarátságnak, ellentétben az említett két országgal. Emellett a térségbe behatolt Kína is.