Talán a szinte tengerből kinövő, kétezer méter magas csúcsok roppant árnyéka, vagy esetleg az oldalukat borító, sűrű erdőségek miatt, mikor a XV. században a velenceiek hajóikról megpillantották, monte negrónak, azaz fekete hegynek nevezték el a partvidéket. Az országért hosszú történelme során sok harcot vívtak, de a Montenegró nevet, avagy a helyiek nyelvén Crna Gorát a mai napig őrzi.
Stratégiai fekvés
A térséget az ókorban még az illír törzsek lakták, akik később jórészt beolvadtak a hódító rómaiak közé. A kora középkorra, a szlávok bevándorlása után a népesség felvette a keresztény hitet, az ekkor még Zetának és Raskának nevezett területen három fejedelemség osztozott. Ugorva egyet az időben, ezután a XV. században érkező velenceiek kiterjesztették befolyásukat a tengerpartra, miközben a többi részt az Oszmán Birodalom hódította meg, a jobbára gyéren lakott, de jól védhető hegyvidék pedig független maradt. A hosszú török uralom nem múlt el nyomtalanul, a nagyjából 625 ezres népesség mintegy ötöde ma is szunnita muszlim vallású, számos településen feltűnnek a minaretek.
De hatásuk a színpompás montenegrói népviseletben is visszaköszön, miután az oszmánok állítólag megtiltották az élénk színeket a leigázott népeknek, a helyiek ezzel fejezték ki tiltakozásukat.
A ruházat másik jellegzetes darabja a könnyű lábbeli; úgy tartják, a hegylakókat azért sem tudta legyőzni senki, mert bocskorban kényelmesen és gyorsan mozogtak a nehéz terepen, miközben a hódítók lábát feltörte a csizma.
Bizonyára az afganisztáni hegyekbe bevett tálibok is meg tudnák erősíteni az amerikaiaknak, hogy a gerilla-hadviselés néhány alapszabálya mit sem változott az elmúlt évszázadokban…
Ugyanakkor Montenegró csipkézett tengerpartja is stratégiai jelentőséggel bírt. A szárazföldbe mélyen benyúló Kotori-öblöt elkerülik az Adriai-tenger tomboló viharai, biztonságos kikötőt nyújtanak a hajóknak.
Ráadásul az öböl szűk bejáratát könnyű volt ellenőrizni, a hegyekből pedig szemmel tartani, sőt belátni egészen a nyílt tengerig.
A legmagasabb pontján, a 1749 méteres Lovcen hegyről most is pompás kilátás nyílik a Kotori-öbölre. A ma már természetvédelmi területként működő hegy tetejére huszonöt hajtűkanyar árán kapaszkodhatunk fel, de a panoráma megéri a dermesztő pillanatokat. Főleg, hogy két szerpentin között felvert kisebb bódéknál lozovával, azaz a helyi törkölypálinkával nyugtathatjuk görcsbe rándult gyomrunkat.
Horthy nyomában
Végül az orosz–török háború utáni hatalmi egyezkedés részeként az 1878-as berlini kongresszuson elismerték Montenegró önállóságát, az ország, lerázva az idegenek uralmát, jelentősen megnövelte területeit és népességét. 1910-ben I. Nikola (Miklós) fejedelem kikiáltotta a királyságot, ám a pattanásig feszült balkáni helyzetben nem sokáig élvezhette a függetlenséget. Az I. világháborúba belesodródó államot 1915-ben elfoglalta az Osztrák–Magyar Monarchia, amelynek egyik legfontosabb haditengerészeti kikötőjének ezután Kotor (akkori nevén Cattaro) adott otthont. Később ez a bázis főszerephez jutott:
1917-ben Horthy Miklós sorhajókapitány flottája innen futott ki, hogy a harmadik otrantói csatában fényes győzelmet arasson az antant erői felett.
Kotorban – amelynek óvárosa az UNESCO-világörökség része – most már nyoma sincs a hadihajóknak, helyettük gigászi tengerjárók horgonyoznak a kikötőben. Jól jellemzi ezeknek az utasszállító luxushajóknak a méreteit, hogy akár két focipályányi hosszúságúak és négy emelet magasságúak, még a Lovcen csúcsáról is tisztán kivehetők. Az egyik első adriai megállóhelyen olykor négy-öt ilyen tengerjáró is megpihen, ilyenkor valóságos „forgalmi dugót” okoznak az öbölben.
Akár tengeren, akár közúton közelítsük meg a várost, óhatatlanul szemünk elé kerül két apró sziget, melyek mint óriásteknősök páncéljai emelkednek ki szorosan egymás mellett a vízből. Az egyik a Szirti Madonna szigete, amelyet állítólag háromszáz évig hordtak össze kövenként, a rajta magasodó templom a turistáknak is látogatható. A másik az idegenforgalom elől lezárt Szent György-sziget – avagy a halott kapitány szigete –, az egykor temetkezésre használt természetes földdarab most bencés szerzeteseknek ad otthont.
Magyar úttörő
Montenegrónak van még egy fontos magyar vonatkozása ebből a korszakból: a XIX. század végén egy Magyar Antal nevű huszártiszt Erdélyben járt hadgyakorlaton, ám a kemény tél derékba törte pályafutását, az akkoriban súlyos betegségnek számító középfülgyulladást kapott.