A V4NA nemzetközi hírügynökség tudósítása szerint napokig nem működött a szerbiai Geodéziai Intézet számítógépes rendszere, így aki ügyet intézett volna, annak várnia kellett. A hozzáférés jelenleg kizárólag a közjegyzők számára és a Honvédelmi Minisztérium rendszerén keresztül áll rendelkezésre. Hekkerek támadták ugyanis meg az adatbázist. Az intézet szakemberei, a belügyminisztérium, és a Biztonsági Információs Ügynökség közösen dolgozik azon, hogy elhárítsa a problémát.
A támadás miatt gyakorlatilag lehetetlen volt az ingatlanok vásárlása, átíratása az országban. Maja Radović, a Geodéziai Intézet munkatársa a szerb televíziónak elmondta: jelenleg a nyilvántartás megőrzésére törekszenek, ez a prioritás. Ahhoz az kell, hogy stabil legyen a rendszer – mondta Radović.
A Köztársasági Geodéziai Intézet rendszerei nemcsak a hekkertámadások miatt nem üzemelnek, hanem azért is, mert mi saját magunk zártuk le azokat, mivel kibertámadások veszélye áll fenn
– hangsúlyozta az intézet munkatársa.
Türelemre intik a lakosságot
Maja Radović kiemelte: a hekkerek támadása nemcsak az intézet, hanem az egész ország ellen irányul. Mint fogalmazott: éppen emiatt komolyan veszik a fenyegetést, és az ország legjobb szakembereit gyűjtötték a csapatukba, hogy elhárítsák a potenciális veszélyt, valamint visszatereljék a munkát a normális kerékvágásba.
A mostani kibertámadások leginkább az adásvételi szerződéseket érintik, azok biztonságára jelentik a legnagyobb veszélyt.
Az ingatlanpiac teljesen leállt az országban. A legkisebb garzonlakásokat sem lehetett értékesíteni, de még építési engedélyeket sem tudunk kiadni. Érthető az állampolgárok türelmetlensége, de számunkra a legfontosabb, hogy az adatok ne kerüljenek illetéktelen kezekbe
– tette hozzá a szakember. Az intézkedés természetesen azokra is vonatkozik, akik már korábban egyeztetett időponttal rendelkeznek a közjegyzőknél. Hiába kaptak hetekkel korábban terminust, most a rendszer lezárása miatt ők sem tudták elintézni az ügyeiket.
A Geodéziai Intézet illetékesei hosszú ideig azt sem tudták megmondani, hogy mikor indulhat újra a rendszer. Mint a szakemberek fogalmaznak, számukra nem a gyorsaság a fontos, hanem az, hogy biztosra menjenek.
Ha most jelentkezne egy szakértő, aki biztosra tudná mondani, hogy a problémát három vagy öt napon belül megoldja, akkor arról az emberről csak egy dolgot tudnánk megállapítani. Ez pedig az lenne, hogy ő valójában nem is szakember. Szóval nem az a legfontosabb, hogy gyors megoldást találjunk
– hansúlyozta az RTS-nek Maja Radović. A Köztársasági Geodéziai Intézet adatbázisában egyébként mintegy 18 millió szerbiai parcella van bejegyezve. Ezek biztonsága és a tulajdonosok adatainak védelme jelenleg a legfontosabb – mondják az illetékesek.
Bombafenyegetések Szerbia-szerte
A hekkertámadások mellett folyamatos bombariadókkal is szembe kell néznie Szerbiának. Csütörtökön bombariadó volt például Valjevóban, Kraljevóban, Belgrádban, Kosovska Mitrovicában, Nišben, Požarevacon, Zaječarban, Užicében, Jagodinában, Čačakon, Кruševacon, Nagybecskereken és Szabadkán is.
A korábban bevezetett eljárás szerint ilyenkor kiürítjük az épületeket, a gyerekek csak akkor térhetnek vissza az iskolapadokba, amikor a belügyminisztérium szakemberei átnézik az iskolákat, s megállapítják, hogy biztonságban folytatható a tanítás
– áll az oktatási minisztérium közleményében. A szülők bombariadó alkalmával hazaviszik a gyerekeket, és amikor már mindent rendben találtak a rendőrök az iskolákban, akkor értesítik őket, hogy visszavihetik a tanulókat az osztálytermekbe. A bombafenyegetések egyébként e-mailben érkeznek az iskolák címére.