Várhelyi Olivér: A tagországok akaratán múlik az EU-bővítés

Magyarország szempontjából a bővítéspolitika nagyon fontos dimenziója az Európai Uniónak.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 06. 16. 10:05
VÁRHELYI Olivér; RAMA, Edi; ABAZOVIC, Dritan; KOVACSEVSZKI, Dimitar; TEGELTIJA, Zoran; VUCIC, Aleksandar
Ohrid, 2022. június 8. Zoran Tegeltija boszniai miniszterelnök, Aleksandar Vucic szerb államfõ, Dimitar Kovacevski észak-macedón miniszterelnök, Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság bõvítésért és szomszédságpolitikáért felelõs tagja, Dritan Abazovic montenegrói és Edi Rama albán kormányfõ (b-j) az Open Balkan elnevezésû csúcstalálkozón az észak-macedóniai Ohridban 2022. június 8-án. MTI/EPA/Georgi Licovszki Fotó: Georgi Licovszki
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország szempontjából a bővítéspolitika nagyon fontos dimenziója az Európai Uniónak, hiszen hazánk külső határain lehetséges az instabilitás, olyan régiókban, ahol továbbra is kihívást jelent a béke, biztonság és a jólét – jelentette ki szerdán Brüsszelben Várhelyi Olivér szomszédságpolitikáért és a bővítésért felelős uniós biztos.

Várhelyi Olivér a Brüsszeli Magyar Gazdasági Klub által szervezett, az EU-bővítésről és annak gazdasági vonatkozásairól szóló konferenciát megnyitó beszédében elmondta: az Ukrajna elleni orosz invázióra három ország, Ukrajna, Grúzia és Moldávia úgy reagált többek között, hogy beadta uniós csatlakozási kérelmét. – Ezek az országok az EU-ban látják megvalósulni maguk számára a békét, jólétet és biztonságot. Európának meg kell mutatnia, hogy ez így van – tette hozzá. Hangsúlyozta: ebben a kérdésben az uniós tagállamok illetékesek dönteni, az Európai Bizottság támogathatja a csatlakozási kérelmeket, de minden a tagországok politikai akaratán múlik. Úgy vélte, a kérdés továbbra is az, mi hívja elő az akaratot, ami végül a bővítéshez vezet majd.

Várhelyi Olivér a konferencia után, az MTI-nek adott nyilatkozatában elmondta, hogy az Európai Bizottság pénteken fog véleményt adni Ukrajna, Grúzia és Moldávia csatlakozási kérelmére, amelyben javaslatokat fogalmaz meg a három ország számára. Kérdésre válaszolva leszögezte: a tagjelöltséghez és a csatlakozási tárgyalások elkezdéséhez a csatlakozni kívánó országoknak maradéktalanul teljesíteniük kell a koppenhágai kritériumokat.

Az uniós biztos szerint a három ország csatlakozási kérelme akár lökést is adhat a nyugat-balkáni bővítési folyamatnak. Mint mondta, a régió már régóta vár az előrelépésre, Észak-Macedónia ügye például egy Bulgáriával való belpolitikai vita miatt egy helyben áll, ami leértékeli az EU szerepét is a folyamatban. Hozzátette azt is, hogy az ukrajnai háború átalakította a politikai gondolkodást, és remélhetőleg a csatlakozási folyamat néhány másodlagos szempontja háttérbe kerül.
 

Borítókép: Zoran Tegeltija boszniai miniszterelnök, Alekszandar Vucsics szerb államfő, Dimitar Kovacevski észak-macedón miniszterelnök, Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős tagja, Dritan Abazovics montenegrói és Edi Rama albán kormányfő (balról jobbra) az Open Balkan elnevezésű csúcstalálkozón az észak-macedóniai Ohridban 2022. június 8-án (Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.