Nem ismeretlenek a kígyók a szerbiai lakosság számára. A déli, sziklás hegyvidékeken a nyári hőségben rendszeresen látni napozó példányokat. A turistákat figyelmeztető táblákkal tájékoztatják arról, hogy kerüljék az érintett területet, a kígyókat pedig ne zavarják. A hüllők azonban most nem csak a túrázókat tartják félelemben: Belgrád külterületén is egyre több példány bukkan fel.
Lakóházban, sétányon, iskolában
Belgrád több kerületében is elterjedtek a kígyók, és a lakóházak teraszain is megjelentek. A helyiek elmondása szerint az állatok csendben, észrevétlenül kúsznak be az udvarokba. A lakosok annyira félnek, hogy mint mondják, napok óta az ablakot sem merik kinyitni. A kígyók viselkedése teljesen kiszámíthatatlan – napszaktól függetlenül jönnek-mennek, reggel 7-kor és este 10-kor is felbukkanhatnak. A helyiek arra gyanakszanak, hogy a kígyók az egyes szabadon álló parcellákon szaporodtak el, melyeket senki nem tart karban, így méteres fű és gaz nőtt rajtuk. Júniusban volt olyan hét, amikor csak a főváros területén több mint ötven kígyót fogtak be és vittek vissza a természetbe. Persze ezek csak azok az esetek, amikor a lakosság kihívta az illetékeseket. Összesen ennél jóval több eset is lehetett. A helyi állategészségügyi központ illetékese szerint egy év alatt 10-15 százalékos egyednövekedést figyeltek meg. A nagy kígyókról videók is készülnek. Az egyik ilyet egy Milos Ricky nevű felhasználó töltötte fel az internetre.
A hüllők a tömegtől sem ijednek meg, a zimonyi sétányon és a főváros egyik legnagyobb közlekedési csomópontjában is láttak egyet, sőt egy belgrádi általános iskolában is megjelentek – onnan két erdei siklót kellett eltávolítani.
Szerbiában egyébként tíz kígyófaj él, ezek között mérgeskígyók is vannak. A veszélyes példányok azonban a lakott területeket elkerülik – mondják a szakemberek, akik szerint Belgrádban minden bizonnyal rézsiklók bukkantak fel. A rézsikló 50-70 centiméter hosszú, és könnyen összetéveszthető a keresztes viperával. Előszeretettel fogyaszt gyíkokat és rágcsálókat, de alkalomadtán más kígyófajokat is megeszik. A kisebb termetű áldozatot élve, a nagyobbat gyűrűivel megfojtva nyeli le egészben.
A belgrádi állatkert biológusa elmondta, a kígyók jól bírják a hőhullámokat, sőt kifejezetten keresik a meleg, napos tisztásokat. Hozzátette, bár valószínűleg emberre nem ártalmasak, egy esetleges kígyómarás esetén nagyon fontos orvoshoz fordulni, aki biztosítani tudja a megfelelő ellátást.
A szakember figyelmeztet, senki ne próbálkozzon házi praktikákkal vagy a filmekben látott módszerekkel – a kígyómarás helyét nem kell sem felvágni, sem bekötözni, a sebet pedig még véletlenül sem szabad szívogatni azzal a szándékkal, hogy az esetleges méreganyagot eltávolítsuk. Ezekkel a módszerekkel csak kárt lehet okozni, hasznuk nincs – magyarázta a biológus.
Bár a felbukkanó kígyók jelentős többsége valószínűleg tényleg csak ártalmatlan rézsikló, azért más fajták is felbukkantak az elmúlt napokban a szerb fővárosban. Videófelvétel készült például egy legalább két méter hosszú, fán kúszó egyedről is – az eset egy városi parkban történt. A háttérben tömbházak teraszai láthatók, vagyis a kígyó akár a lakásokba is bejuthatott. A videót készítő nő elmesélte, hogy a kígyót egy macska zavarta fel a fára. – Olyan volt, mintha egy dzsungelben lennék – nyilatkozta. A kígyóról később kiderült, hogy egy jól megtermett erdei sikló volt.