Peking: Álhír, hogy Hszi Csin-ping európai vezetőket hívott meg Kínába

Cáfolta a kínai külügyminisztérium, hogy a francia, német, olasz és spanyol vezetők Pekingbe látogatnak.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 07. 19. 12:38
HSZI Csin-ping
Peking, 2022. február 4. Hszi Csin-ping kínai elnök a 2022-es pekingi téli olimpia nyitóünnepségén 2022. február 4-én. MTI/AP/Pool/AFP/Anthony Wallace Fotó: Anthony Wallace
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Álhír, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök európai vezetőket invitált Pekingbe – mondta Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő kedden. A South China Morning Post című hongkongi lap hétfőn névtelen diplomáciai forrásokra hivatkozva azt írta: Kína meghívta Emmanuel Macron francia elnököt, Olaf Scholz német kancellárt, Mario Draghi olasz miniszterelnököt és Pedro Sánchez spanyol kormányfőt, hogy novemberben látogassanak el Pekingbe.

Nem tudom, honnan szerezték az információt

– mondta a külügyi szóvivő.

„Annyit tudok, hogy álhír” – tette hozzá. Kína zéró Covid-politikája miatt csaknem három éve szünetelnek a magas szintű személyes diplomáciai egyeztetések Peking és az európai országok között. Eközben a kínai kormány kedden figyelmeztetett, hogy határozott és erőteljes választ ad, ha Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke felkeresi Tajvant. A Financial Times című gazdasági lap azt írta, hogy Pelosi a következő hónapban a szigetre látogat. A házelnök és kísérete Indonéziát, Japánt, Malajziát és Szingapúrt is felkeresi.

A Reuters hírügynökség érdeklődésére a tajvani külügyminisztérium elmondta: egyelőre nem tud az útról. A demokrata politikus utazása áprilisban lett volna esedékes, de el kellett halasztani, miután Pelosi elkapta a koronavírust. Csao Li-csien leszögezte: az amerikai házelnök tajvani látogatását Kína „szuverenitása és területi integritása súlyos aláásásaként” értékelné. Egy ilyen lépés „minden következményéért kizárólag az Egyesült Államokat terheli a felelősség” – tette hozzá.

Kedden egyébként háromnapos látogatásra érkezett Tajvanra Nicola Beer, az Európai Parlament egyik alelnöke, aki a tervek szerint találkozik Caj Jing-ven tajvani elnökkel is. Érkezésekor az uniós politikus kijelentette: „Tajvanon nincs helye kínai agressziónak”. Elemzők szerint Peking várhatóan tiltakozni fog Beer látogatása miatt. Kína saját területe részeként tekint Tajvanra, annak ellenére, hogy 1949 óta független kormánya van. Peking korábban leszögezte: ha kell, erővel gondoskodik az újraegyesítésről.

Borítókép: Hszi Csin-ping kínai elnök (Fotó: MTI/AP/AFP/Anthony Wallace)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.