A világhírű brit író, Ken Follett 148 ezer eurót adományozott egy franciaországi katedrális felújítására, miután 2019-ben, a párizsi Notre-Dame-székesegyház leégése során látta, mekkora pusztítást tud okozni, ha egy több száz éves épület karbantartása háttérbe szorul. A szerző eredetileg a francia főváros ikonikus templomára szánta a közel 60 millió forintot érő összeget, azonban a franciaországi Örökség Alapítvány javaslatára – miután a Notre-Dame felújítására hatalmas támogatások érkeztek – az adományt az ország északnyugati részén fekvő Dol-de-Bretagne város Szent Sámson által alapított katedrálisa kapta meg. A templomot 1840 óta történelmi emlékműként tartják számon.
Azért ezt a katedrálist választottam, mert gyönyörű és rengeteg pénzre van szükség a felújításához. Továbbá, az alapítója walesi, én pedig walesi vagyok
– magyarázta az író.
A Szent Sámson nevét viselő, gótikus stílusú templom felújítása 2019-ben kezdődött meg, korábbi becslések szerint 2,6 millió euróba kerül a restaurálás: a festett ólomüveg ablakok közül négy sürgős védelmet igényelt, továbbá a tető és egyes falrészek is cserére, megerősítésre szorulnak. A teljes költségből egymillió eurót fizet a körülbelül hatezer fős város önkormányzata. A katedrálisban nemrégiben Ken Follett is járt, látogatása során hangsúlyozta,
ezek az épületek a mi történelmünket, Európa történelmét tartalmazzák.
Az író egyik legismertebb és legsikeresebb regénye 1989-ben jelent meg, a Katedrálist a párizsi Notre-Dame ihlette. A történet a XII. században játszódik és egy középkori templom felépítéséről szól. A 148 ezer eurós felajánlás ennek a könyvnek a teljes jogdíját jelenti, a regény több mint 113 ezer példányban kelt el szerte a világon. Adománya nyomán Ken Follettet Dol-de-Bretagne díszpolgárává avatták. „Nagyon büszke és nagyon boldog vagyok, amiért segíthetek a katedrális felújításában” – mondta a szerző, aki bízik abban, hogy az épület még legalább 800 évig fennmarad. Az templom felújítása jövőre fejeződhet be.
Gőzerővel dolgoznak a párizsi Notre-Dame épületén is, Rima Abdul Malak kulturális miniszter arról beszélt múlt héten, 2024-ben nyithat ki újra a székesegyház a hívők és a nagyközönség előtt.
Ismertette, a helyreállítási munkálatok több szakaszból állnak: mostanra sikerült befejezni a törmelékek eltakarítását és biztosítani az épület stabilitását. Az egyik legfontosabb feladat az volt, hogy a leégett falakból származó mérgező port eltüntessék. Nyár végén azonban megkezdődhet a második szakasz, azaz a tetőszerkezet és a torony felújítása. A székesegyházat és az ahhoz tartozó, 1800-as évek közepén tervezett 96 méteres tornyot – amelyhez új faanyagot választottak – a korábbi tervek szerint állítják helyre. A munkálatok 850 millió euróba kerülnek és ez idáig nagyjából ezer fát vágtak ki, hogy elegendő faanyag álljon rendelkezésre a felújításhoz.
A feladatokat különböző műhelyek és vállalatok végzik: a XVIII. századi orgona tisztítása és szétszedése is egy külön erre a feladatra specializálódott műhelyben történik.
A 2019-ben bekövetkezett tűzvész során a több mint 600 éves templom ikonikus tornya megsemmisült, és jelentős károk keletkeztek a boltozatban, a tetőszerkezetben és az óratoronyban is. A katasztrófát Franciaország mellett az egész világ figyelemmel kísérte a közösségi médiában. A tragédiát követően Emmanuel Macron elnök is arról beszélt, 2024-re tervezik a helyreállítási munkálatok befejezését. A francia vezetés feltehetőleg a két év múlva Franciaországban megrendezésre kerülő nyári olimpiára szeretne elkészülni a Notre-Dame restaurálásával.