Hollandián múlhat Románia schengeni csatlakozása

Bukarest nagy lelkesedéssel fogadta a német kancellár nyilatkozatát, amelyben támogatásáról biztosította Románia csatlakozását a schengeni övezethez.

CIUCA, Nicolae Ionel
Bukarest, 2021. október 21. Nicolae Ciuca román védelmi miniszter közös bejelentést tesz Klaus Iohannis román elnökkel Bukarestben 2021. október 21-én. A román államfõ kormányalakítási megbízást adott a védelmi miniszternek, miután a Nemzeti Liberális Párt (PNL) õt javasolta a kormányfõi posztra a kormányalakítási tárgyalások második fordulójában. MTI/AP/Andreea Alexandru Fotó: Andreea Alexandru
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bukarestben nagy lelkesedéssel fogadták a német kancellár nyilatkozatát, amelyben támogatásáról biztosította Románia csatlakozását a schengeni övezethez. Olaf Scholz Prágában azt nyilatkozta, hogy a szabad közlekedést biztosító övezet létrehozása az Európai Unió egyik legnagyobb vívmánya, amelyet oltalmazni és bővíteni kell. Kijelentette: 

Horvátország, Románia és Bulgária megfelel a teljes jogú tagság valamennyi technikai követelményének. 

– Azon fogok dolgozni, hogy ezek az országok nyerjék el a teljes jogú tagságot – idézte az Agerpres hírügynökség a német kancellárt. Nicolae Ciuca román miniszterelnök egy néhány héttel ezelőtti interjújában azt mondta, Románia várhatóan még az idén csatlakozni fog a schengeni térséghez, Brüsszel pedig lezárja az együttműködési és ellenőrzési mechanizmust (MCV) Romániával szemben. Vera Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átlátszóságért felelős alelnöke június végi romániai látogatásán azt mondta, Bukarest megszabadulhat az MCV-től, ha őszig megteremti az igazságügyet érintő törvényi keretet.

Az elmúlt években Németország és Hollandia volt a legfőbb ellenzője Románia csatlakozásának. 

Franciaország nemrég változtatott elutasító álláspontján, s immár támogatja a román belépést. Németország és Hollandia egyaránt a romániai igazságügy működését felügyelő uniós mechanizmusra hivatkozott, amikor fenntartásait fogalmazta meg Bukarest csatlakozásával kapcsolatban.

Románia schengeni csatlakozásáról a végső döntést az Európai Tanács hozza meg. Azt követően döntenek, hogy egy uniós szakértői testület a helyszínen ellenőrzi, az ország megfelel-e a műszaki feltételeknek, például működnek-e a határátkelőhelyeken az informatikai rendszerek. Az Európai Unió illetékes testületének, az Igazságügyi és Belügyi Tanácsnak idén két rendes ülése van: október 13-án és december 8-án. Szakértők szerint várhatóan decemberre marad a döntés. Az ügyben ugyanakkor a holland parlamentnek is döntenie kell, amely egy 2012-es határozatban elutasította Románia csatlakozását. Ezt a döntést kellene most felülbírálni Hágában. Tíz évvel ezelőtt a holland parlamenti képviselők többsége azzal érvelt, hogy Románia nem teljesíti a schengeni csatlakozás technikai feltételeit.

Borítókép: Nicolae Ciuca román miniszterelnök  (Forrás: MTI/AP/Andreea Alexandru)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.