– Van egy totyogó, látszólag szenilis elnökünk, akinek megjegyzéseit sajtómunkásainak kell helyesbíteni minden egyes alkalommal, amikor kinyitja a száját. A különbség közte és köztem az, hogy én a lényegre térek. Azt mondom, amit gondolok, és komolyan gondolom azt, amit mondok. Vezető vagyok, elintézem a dolgokat – vallotta saját magáról Ron DeSantis egy márciusi rádióinterjúban. A 43 éves republikánus párti floridai kormányzó az egyik legszókimondóbb politikus Amerikában, s nem rejti véka alá a Joe Biden vezette demokrata párti kormányzat iránti ellenszenvét, amelyet egész egyszerűen rezsimnek nevez.
Részben ez a köntörfalazás nélküli retorika vezetett ahhoz, hogy az olasz származású DeSantis lett a Republikánus Párt egyik vezéregyénisége, sokan Donald Trump előző amerikai elnök fiatalabb verziójának tartják, aki Trump mellett a legesélyesebb arra, hogy a konzervatívok jelöltje legyen a 2024-es elnökválasztáson.
DeSantis csillaga éppen akkor ragyogott fel, amikor a washingtoni kongresszusban töltött öt éve után a 2018-as floridai kormányzóválasztáson a Republikánus Párt esélytelenebb jelöltjeként az akkori elnök, Trump az ő indulását támogatta – így először a házon belüli versengést nyerte meg, majd demokrata párti riválisát győzte le.
Országos népszerűségét annak is köszönheti, hogy olyan intézkedéseket hozott, amelyekről más republikánus vezetők álmodni sem mernek.
Szembeszállt az LMBTQ-aktivistákkal ugyanolyan módon, mint a magyar kormány: az iskolákban a tanároknak tilos nemi identitásról és szexuális irányultságról beszélgetni a gyerekekkel.
Miután a Disney vállalat bírálta az új törvényt, DeSantis megszüntette az orlandói Walt Disney World vidámpark különleges adókörzeti státuszát. A kultúrharc egy másik mellékágaként, a gyakran erőszakba torkolló Black Lives Matter-tüntetések nyomán, a közbiztonságot megerősítő jogszabályt fogadtatott el, büntetve a zavargásokat, megfélemlítő akcióikat, a történelmi épületekben okozott károkat. – A békés tüntetések rendben vannak, de a zavargás, a fosztogatás, az üzletek felgyújtása, az életek tönkretétele elfogadhatatlan – mondta. Szintén betiltotta az Amerikában egyre elterjedtebb, a fehér embereket privilegizáltnak és rasszistának minősítő, úgynevezett kritikus fajelmélet oktatását az iskolákban. Mindemellett DeSantis külön hivatalt hozott létre a Donald Trump által is sokat emlegetett 2020-as választási csalások kivizsgálására, majd szűkítette a csalás egyik forrásaként meghatározott levélszavazásra jogosultak körét.