Újabb száraz hónapok elé nézhet Európa

Főleg Spanyolország és Portugália számíthat a szokásosnál melegebb és szárazabb időjárásra.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 08. 24. 17:36
Lux, 2022. augusztus 12. A Tille folyó teljesen kiszáradt medre a kelet-franciaországi Lux településen 2022. augusztus 9-én. Franciaországban 60 éve nem hullott ilyen kevés csapadék, mint idén. Európa országait az elmúlt évtizedek legsúlyosabb aszálya sújtja. MTI/AP/Nicholas Garriga Fotó: Nicholas Garriga
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az aszály sújtotta Európa egyes részei további három hónapig a szokásosnál melegebb, szárazabb időszak elé nézhetnek − figyelmezett jelentésében az Európai Unió szerdán. Az unió műholdas Föld-megfigyelési programja, a Copernicus augusztusi jelentése szerint a szokásosnál melegebb és szárazabb időjárási körülmények aszályt okoztak Európában, és ennek következtében erdőtüzek pusztítottak, csökkent a folyók vízszintje vagy teljesen kiszáradtak, és elpusztult a mezőgazdasági termés jelentős része.

Valószínűleg a szokásosnál melegebb és szárazabb időjárásra lehet számítani a Földközi-tenger nyugati régiójában, nevezetesen Spanyolországban és Portugáliában a következő hónapok során is, egészen novemberig

 − fogalmaztak. Mint írták, az Európai Unió tagországainak csaknem felében − Belgiumban, Franciaországban, Németországban, Magyarországon, Írországban, Olaszországban, Luxemburgban, Hollandiában, Portugáliában, Romániában és Spanyolországban − aszályriasztást rendeltek el. De az unión kívül Nagy-Britanniában, Szerbiában, Ukrajnában és Moldovában szintén jelentős az aszályveszély. A jelentésben kiemelték, hogy a hőmérséklet Franciaországban meghaladta a 40 Celsius-fokot, Spanyolországban a 45, Portugáliában pedig a 46 Celsius-fokot.

Az éghajlat általános melegedésével Európa egyre gyakoribb és intenzívebb hőhullámokkal fog szembesülni

 − figyelmeztettek.

A jelentésben arról is beszámoltak, hogy a május óta tartó csapadékhiány és a hőhullámok sorozata okozta szárazság az energiaszektort ugyancsak súlyosan érintette, megfosztotta a vízerőműveket elsődleges energiaforrásuktól, más erőműveket pedig a szükséges hűtőfolyadéktól.

A vízhiány és a hőség csökkentette az európai terméshozamokat is, a rendkívüli meleg leginkább a kukorica-, a szója- és a napraforgótermést károsította. Az augusztusban lehullott csapadék egyes régiókban segített, más területeken megtépázta a termést. 

A szárazság több milliárd eurós veszteséget okozott a gazdáknak − írták.

A szakértők szerint az idei lehet a kontinens legsúlyosabb aszályos időszaka az elmúlt ötszáz évben. Európán túl szárazságról számoltak be Kelet-Afrikában, az Egyesült Államok nyugati részén és Mexikó északi részén is.

Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) július közepén készített jelentése szerint az EU területének 46 százalékát, főként a délnyugat-európai régiókat fenyegeti aszály.

A kutatóközpont szerint a szárazság Olaszországot érintette a legsúlyosabban.

A Pó folyó medencéjében az illetékes hatóságok a legmagasabb fokozatú aszályriasztást rendelték el. Öt olasz régióban vízhasználati korlátozásokat vezettek be.

Franciaországban több mint száz településen vízellátási problémák jelentkeztek, az ivóvizet teherautóval szállítják. Több mint hatvan francia megyében szintén a legmagasabb fokozatú az aszályriasztás szintje. A spanyolországi Andalúzia és Extremadura régiókban a vízkészlet kevesebb mint egyharmada a szokásosnak. A spanyol víztározók vízmennyisége 31 százalékkal alacsonyabb a tízéves átlagnál, míg Portugáliában az előző hét év átlagának a felét éri el. A Rajna alacsony vízállása miatt Németországban előfordulhat, hogy az iparvállalatoknak csökkenteniük kell vagy teljesen le kell állítaniuk a termelést. A Duna vízszintje az elmúlt évszázad egyik legalacsonyabb szintjére süllyedt − írták a jelentésben.

Borítókép: A Tille folyó teljesen kiszáradt medre a kelet-franciaországi Lux településen 2022. augusztus 9-én. Franciaországban hatvan éve nem hullott ilyen kevés csapadék, mint idén. Európa országait az elmúlt évtizedek legsúlyosabb aszálya sújtja (Fotó: MTI/AP/Nicholas Garriga)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.