Az unió előszobája lehet az Európai Politikai Közösség

Jövő nyárra létrejöhet az Európai Politikai Közösség névre hallgató szervezet.

V4NA
2022. 09. 24. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai Politikai Közösség néven életre hívnának egy szervezetet, amely magába foglalná az uniós országokat, illetve azokat az államokat, amelyek csatlakoznának, de valamilyen okból kifolyólag ez még nem lehetséges nekik – értesült a brüsszeli sajtó. A csoportosulás francia javaslatra jöhet létre német támogatással, valószínűleg jövő nyáron. Nem hivatalos értesülések szerint az Európai Unió 44 állam vezetőit hívta meg október 6-ra Prágába, hogy együtt döntsenek a közösség létrehozásáról.

A meghívottak között van az EU 27 tagországa, a tagjelöltek – Montenegró, Szerbia, Albánia, Észak-Macedónia, Ukrajna és Moldova – és a Nyugat-Balkán más országai, de Törökország és Nagy-Britannia is. 

Az új politikai közösség létrehozásának célja, hogy lehetőséget teremtsen arra, hogy a részt vevő országok közösen vitassák meg azokat a kérdéseket, amelyek a biztonság, a stabilitás és a jólét megőrzését hivatottak biztosítani Európában. Az így kialakult Európai Politikai Közösség pontosan meghatározott témákkal foglalkozna, ezek az energia, az éghajlati problémák, a kül- és biztonságpolitika, valamint az energiarendszer fenntarthatósága.

A mostani információk szerint az Európai Unió bővítése csak 2030 után folytatódhat.

Sajtóértesülések szerint ahhoz, hogy Szerbia az EU kapujába érjen, előbb csatlakoznia kell az Európai Politikai Közösséghez. Állítólag a belépéshez elvárják, hogy Belgrád foglaljon egyértelműen állást az orosz–ukrán háborúban. Brüsszel mindenekelőtt azt kívánhatja a a szerbektől, hogy csatlakozzanak a Moszkva elleni szankciókhoz. Szerbiának tehát tíz hónapja van arra, hogy büntetőintézkedéseket vezessen be, ellenkező esetben nemhogy az EU-nak, de ennek a politikai közösségnek sem lehet a tagja. A Blic szerb napilap szerint a közösséghez való csatlakozáshoz három alapvető feltételnek kell megfelelni: ezek pedig a demokratikus értékek és a jogállamiság tiszteletben tartása a koppenhágai kritériumok alapján, az emberi jogok tiszteletben tartása, valamint az oroszok elleni szankciókhoz való csatlakozás.

Borítókép: Az Európai Unió zászlaja (Fotó: Shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.