Európai Politikai Közösség néven életre hívnának egy szervezetet, amely magába foglalná az uniós országokat, illetve azokat az államokat, amelyek csatlakoznának, de valamilyen okból kifolyólag ez még nem lehetséges nekik – értesült a brüsszeli sajtó. A csoportosulás francia javaslatra jöhet létre német támogatással, valószínűleg jövő nyáron. Nem hivatalos értesülések szerint az Európai Unió 44 állam vezetőit hívta meg október 6-ra Prágába, hogy együtt döntsenek a közösség létrehozásáról.
A meghívottak között van az EU 27 tagországa, a tagjelöltek – Montenegró, Szerbia, Albánia, Észak-Macedónia, Ukrajna és Moldova – és a Nyugat-Balkán más országai, de Törökország és Nagy-Britannia is.
Az új politikai közösség létrehozásának célja, hogy lehetőséget teremtsen arra, hogy a részt vevő országok közösen vitassák meg azokat a kérdéseket, amelyek a biztonság, a stabilitás és a jólét megőrzését hivatottak biztosítani Európában. Az így kialakult Európai Politikai Közösség pontosan meghatározott témákkal foglalkozna, ezek az energia, az éghajlati problémák, a kül- és biztonságpolitika, valamint az energiarendszer fenntarthatósága.
A mostani információk szerint az Európai Unió bővítése csak 2030 után folytatódhat.
Sajtóértesülések szerint ahhoz, hogy Szerbia az EU kapujába érjen, előbb csatlakoznia kell az Európai Politikai Közösséghez. Állítólag a belépéshez elvárják, hogy Belgrád foglaljon egyértelműen állást az orosz–ukrán háborúban. Brüsszel mindenekelőtt azt kívánhatja a a szerbektől, hogy csatlakozzanak a Moszkva elleni szankciókhoz. Szerbiának tehát tíz hónapja van arra, hogy büntetőintézkedéseket vezessen be, ellenkező esetben nemhogy az EU-nak, de ennek a politikai közösségnek sem lehet a tagja. A Blic szerb napilap szerint a közösséghez való csatlakozáshoz három alapvető feltételnek kell megfelelni: ezek pedig a demokratikus értékek és a jogállamiság tiszteletben tartása a koppenhágai kritériumok alapján, az emberi jogok tiszteletben tartása, valamint az oroszok elleni szankciókhoz való csatlakozás.
Borítókép: Az Európai Unió zászlaja (Fotó: Shutterstock)