Saját hazai pártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) és a német sajtó is nekiesett Manfred Webernek, amiért az Európai Néppárt (EPP) elnöke és frakcióvezetője az európai pártcsalád soraiban ülő Silvio Berlusconi mellett kampányolt a vasárnapi olaszországi parlamenti választások előtt. Markus Söder bajor miniszterelnök hétfőn elsők között bírálta nyilvánosan a CSU alelnöki pozícióját is betöltő Webert.
Nem az EPP és a polgári pártok feladata, hogy lehetővé tegyék jobboldali nacionalista kormányok létrejöttét
– fogalmazott Söder a Berlusconi vezette Forza Italia szövetségeseire, azaz a Giorgia Meloni által irányított Olasz Testvérekre (FdI) és a Matteo Salvini vezette Ligára utalva. A bajor kormányfő érvelése szerint ugyanis a CSU mindig is azt képviselte, hogy átléphetetlen határt, „tűzfalat” kell húzni „a jobboldali radikális, neofasiszta csoportokkal szemben”. A CSU-ban „ez az uralkodó vélemény, és ez is marad”, és a párt nem tekinti kívánatos partnernek a Forza Italiát – fejtette ki Söder.
Bajor kormányfő lenne Weber?
A brüsszeli Politico a Süddeutsche Zeitung német lap információira hivatkozva azt írta, zárt ajtók mögött még keményebb kritikák záporoztak Weberre – Alexander Dobrindt CSU-s politikus például egyenesen azt kérte a néppárt elnökétől, hogy „zárja ki a posztfasisztákkal való partnerség lehetőségét”. Dobrindt a német köztévének nyilatkozva rról is beszélt: a jobbközépnek soha nem szabad támogatnia „azokat, akik jobboldali nacionalistáknak tartanak bakot Európában”.
Manfred Weber igyekezett megvédeni Silvio Berlusconi melletti kiállását. Mint mondta, a 85 éves olasz politikus Forza Italiája „mélyen európai erő”, s bár megérti Markus Söder érvelését, de a bajor kormányfő „bajor, német nézőpontból” fogalmazza meg állításait, neki azonban az Európai Néppárt vezetőjeként „vannak európai felelősségei is”.
A fedélzeten akartam tartani Olaszországot
– nyomatékosította Weber, aki szerint éppen Berlusconi pártjának köszönhetően voltak „egyértelműen Európa-párti prioritásai” a Brüsszelben előszeretetettel „szélsőjobboldalinak” titulált Giorgia Meloni által vezetett olasz jobboldali szövetségnek. Weber hozzátette azt is: Meloni tudja, hogy csak akkor kapja meg az Európai Uniótól az Olaszországnak járó forrásokat a koronavírus-járvány utáni helyreállítási alapból, „ha végrehajtják azokat a reformokat, amelyeket Mario Draghi leköszönő olasz miniszterelnök vállalt”.
A konfliktus egyébként túlmutat az EPP-elnök és az olasz jobboldal viszonyán; a német sajtó sokkal inkább a CSU belharcaként tálalja a történteket. Weber ugyanis nemrég bejelentette, hogy ahogy a ahogy az Európai Parlamentben, úgy Bajorországban sem lesz automatikusan kormányfő a CSU csúcsjelöltjéből – ezt pedig sokan úgy értelmezik, hogy az évek óta Brüsszelben politizáló politikus bejelentkezett a bajor kormányfői pozícióra a jövő ősszel megrendezésre kerülő tartományi választásokon.
A liberálisok máris támadják a néppártot
Berlusconi EPP általi támogatását mindenesetre az Európai Parlament baloldali-liberális frakciói is szúrós szemmel nézik: a liberális Renew Europe frakció elnöke, Stéphane Séjourné a Twitteren azt írta:
ha Meloni tud kormányozni, az csak a »mérsékelt« jobboldallal való szövetségnek köszönhető. Berlusconi és az EPP ugródeszka a szélsőségekhez.
Thomas Waitz, a Zöldek frakciójához tartozó EP-képviselő pedig úgy fogalmazott a mikroblogon: „Európa-párti kormányra van szükségünk Olaszországban, és ez nem lehet egy olyan posztfasiszta kormányzat, mint Meloni. Felszólítom Berlusconit, Webert és az EPP-t, hogy ne támogassák ezt a kormányt”.
Borítókép: Manfred Weber nem először kampányolt Silvio Berlusconi mellett az Európai Néppárt frakcióvezetőjeként (Forrás: Picture alliance/ Photoshot)