Svájc szorosabb védelmi együttműködést szeretne kiépíteni az Európai Unióval és a NATO-val amellett, hogy közben megőrzi hagyományos semlegességét még azután is, hogy nem messze tőle, Ukrajnában háború folyik – jelentette be szerdán az alpesi ország vezetése. A berni kabinet által jóváhagyott, védelmi politikai irányelveket összegző dokumentum ezenfelül Svájc saját fegyveres erőinek megerősítését szorgalmazza.
A jelentés összegzése szerint Svájc érdekét szolgálja, hogy biztonsági és védelmi politikájában a korábbinál határozottabb legyen a nemzetközi együttműködés, miközben megtartja semlegességét
– közölte a svájci kormány, utalva arra, hogy szerinte bővíteni kellene az európai katonai összefogást az EU és a NATO révén.
Az elképzelések szerint ez több közös hadgyakorlatot jelentene, a katonai együttműködés kibővítését, ideértve a meglévő Partnerség a békéért programot a NATO-val, illetve a csatlakozást az EU gyorsreagálású – mentő- és evakuációs műveletekhez használt – alakulataihoz.
Hírügynökségek megjegyezték, hogy a kapcsolatok szorosabbra fűzése egy katonai szövetséggel szakítást jelentene a gondosan ápolt svájci semlegesség hagyományával, ami viszont támogatói szerint segített az alpesi államnak békésen fejlődni és fenntartani különleges közvetítői szerepét még a hidegháború idején is. Az ukrajnai hadművelet mindemellett rávilágított a hibrid hadviselés, a félretájékoztatási kampányok, a kibertámadások, a fedett műveletek, sőt a fegyveres konfliktusok veszélyeire.
Svédország és Finnország májusban nyújtotta be hivatalos csatlakozási kérelmét a NATO-nak. A skandináv országok az ukrajnai háború megindulását követően vizsgálták felül hagyományos semlegességüket a megváltozott biztonsági környezetre hivatkozva. Svájc azonban még messze van ettől a lépéstől.
Borítókép: A svájci hadsereg tartalékosai (Fotó: AFP/Fabrice Coffrini)