– Az Európai Parlament jól megfizetett képviselői sokkal jobban tennék, hogyha igaztalan vádak helyett a valós európai problémákkal foglalkoznának. A fizetésükért cserébe például foglalkozhatnának azzal is, hogy hogyan segítsenek az európai embereknek és az európai gazdaságnak, miután a szankciók nyomán háromszorosára-négyszeresére emelkedtek az energiaárak Európában – reagált Szijjártó Péter a Magyar Nemzet kérdésére azzal kapcsolatban, hogy a strasbourgi székhelyű testület csütörtökön nagy többséggel megszavazta a Magyarországról szóló jogállamisági jelentést. A jelentés szerint az uniós értékeket rendszerszintű veszély fenyegeti Magyarországon, a magyar kormány szándékos és szisztematikus erőfeszítései miatt pedig tovább romlott a demokrácia és az alapvető jogok helyzete Magyarországon azóta, hogy az EP 2018-ban elindította a 7. cikk szerinti eljárást.
A magyar külgazdasági és külügyminiszter a finn kollégájával, Pekka Haavistóval tartott közös budapesti sajtótájékoztatóján kérdésünkre válaszolva úgy foglamazott:
Amikor a szankciós politikát elkezdte Brüsszel – az Európai Parlament teljes támogatását élvezve –, akkor azt ígérték, hogy ez közelebb fog vinni minket a megoldáshoz. Ehhez képest a háború már több mint fél éve zajlik, az európai állampolgárok pedig egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a magas energiaárak és az infláció miatt. Jó lenne tehát, hogyha az Európai Parlament ezzel a kérdéssel foglalkozna, és nem mindenfajta igaztalan vádakat ismételgetne Magyarországgal szemben.
A tárcavezető nyomatékosította, külügyminiszterként a magyar emberekkel szembeni inzultusnak tartja, hogy megkérdőjelezik a magyar dekmokrácia működőképességét, hiszen a magyar emberek világosan döntöttek, mostanra immár egymás után négy parlamenti választáson arról, hogy milyen jövőt szeretnének az országnak. Hozzáfűzte: kikérjük magunknak, hogy egyesek Strasbourgban vagy Brüsszelben azt gondolják, hogy a magyar emberek nem elég érettek ahhoz, hogy döntést hozzanak a saját jövőjükről.
Kikérjük magunknak, hogy belebeszéljenek abba, hogy a magyar emberek hogyan döntenek. A magyar emberek demokratikus alkotmányos joga dönteni az ország jövőjéről, ezt pedig idén áprilisban világosan megtették, ennek minősítgetését tehát visszautasítjuk
– húzta alá Szijjártó Péter.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Pekka Haavisto finn külügyminiszter (b) a megbeszélésüket követően sajtótájékoztatót tart Budapesten 2022. szeptember 15-én (Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd)