Berlin az európai légvédelmet fejlesztené

Németországnak a jobb légvédelemre az orosz–ukrán háború és az így a megnövekedett európai fenyegetettség miatt van szüksége.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 10. 13. 8:50
SCHOLZ, Olaf
Putlos, 2022. augusztus 25. Olaf Scholz német kancellár egy német Gepard önjáró légvédelmi gépágyú elõtt az ukrán katonák kiképzõközpontjában tett látogatásakor az észak-németországi Putlosban 2022. augusztus 25-én. MTI/EPA/Getty Images/pool/Morris MacMatzen Fotó: Morris MacMatzen
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország és több mint egy tucatnyi más ország csütörtökön együttműködési projektet tervez indítani jobb európai légvédelmi rendszer kiépítésére – írta a dpa német hírügynökség.

A résztvevő országok védelmi miniszterei a NATO brüsszeli ülésének margójára tervezik a találkozót. A tervek szerint szándéknyilatkozatot írnak alá az úgynevezett Európai Égi pajzs Kezdeményezésről (European Skyshield Initiative, ESSI).

Olaf Scholz német kancellár augusztus végén jelentette be a projektet. Szerinte egy európai légvédelmi rendszer költséghatékonyabb és hatékonyabb lenne, mint minden ország saját, drága és rendkívül összetett légvédelmi rendszerének kiépítése.

Akkor azt mondta, hogy Németország a következő években nagy összegeket fog befektetni a légvédelembe – mégpedig úgy, hogy az európai szomszédok már a kezdetektől fogva részt vehessenek benne. Konkrétan Hollandiát, Lengyelországot, Észtországot, Lettországot és Litvániát, Csehországot, Szlovákiát, valamint a skandináv partnereket említette.

Németország számára a jobb légvédelem iránti igény azért vált sürgetővé, mert Oroszország az Ukrajna elleni támadásával megváltoztatta az európai fenyegetettségi helyzetet. A projektet ezért az immár több mint fél éve tartó háborúra adott válasznak is tekintik.

Németország hadseregében (Bundeswehr) a közeli célpontok elleni harcra a repülőgépek és helikopterek ellen bevethető, vállról indítható, Stinger légvédelmi rakétát rendszeresítette, amelyet Ukrajnának is szállított.

Közepes hatótávolságon a nagyobb Patriot rendszer 30 kilométeres magasságig hatékony. Németországnak 12 ilyen rakétaütege van, ami nem elég az egész ország védelmére.

A német hadsereg, a Bundeswehr számára az egyik választható lehetőség az izraeli Arrow III rendszer beszerzése, amely az izraeli többlépcsős rakétavédelmi rendszer legmagasabb szintje, és amely több mint 100 kilométeres magasságig képes megsemmisíteni a támadó fegyverrendszereket. Ezzel a földön is megnő a védett terület, mivel a robbanófejek a célponttól távol megsemmisülnek.

 

Borítókép: Olaf Scholz német kancellár egy német Gepard önjáró légvédelmi gépágyú előtt az ukrán katonák kiképzőközpontjában tett látogatásakor az észak-németországi Putlosban 2022. augusztus 25-én (Forrás: MTI/EPA/Getty Images/pool/Morris MacMatzen)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.