Nőtt az uniós tagországokból kiutasított illegális migránsok száma

Az Eurostat adatai szerint Franciaország, majd Görögország és Németország jár az élen.

MTI
2022. 10. 03. 16:47
null
Messina, 2022. július 24. Illegális bevándorlók a messinai kikötõben 2022. július 24-én, miután egy mentõhajó több mint 600 migránst vett a fedélzetére egy halászhajóról. A bevándorlók között, öt holttestet is találtak. MTI/EPA/ANSA/Carmelo Imbesi Fotó: Carmelo Imbesi
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év második negyedévében az előző év azonos időszakához képest 15 százalékkal, az év első három hónapjához képest pedig 16 százalékkal több nem uniós állampolgárságú illegális migránst köteleztek a tagállami hatóságok arra, hogy tartózkodási jogosultság hiányában hagyják el az adott ország területét – közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn. A jelentés szerint 2022 második negyedévében 96 550 nem uniós állampolgárt köteleztek az adott tagállam területének elhagyására jogosulatlan tartózkodás miatt. 

Az uniós tagállamok közül a legtöbb kiutasításról Franciaország, majd Görögország és Németország döntött, ami az összes vonatkozó tagállami határozat 52 százalékát tette ki.

Franciaország 33 450 illegális migránst szólított fel területének elhagyására, ez az év második negyedévében kiutasítottak 35 százalékát tette ki. Franciaországot Görögország (8750), Németország (8275), Olaszország (6020) és Ausztria (5385) követte. Az uniós tagállamok területének elhagyására kötelezettek legtöbbje algériai, marokkói, albán és pakisztáni volt.

A jelentés szerint 2022 második negyedévében egy uniós ország által kiutasított 23 110 nem uniós állampolgárt fogadott vissza egy másik tagország. Ez az év első három hónapjához képest 16 százalékos, 2021 azonos időszakához képest pedig 11 százalékos növekedést jelent. Az ilyen határozatok legtöbbjét Franciaország, Németország és Svédország hozta meg. 

A legtöbb visszaküldött albán, georgiai és orosz állampolgár volt – írták. 

A jelentés szerint 2021 mind a négy egymást követő negyedévében nőtt azon felnőtt kísérő nélkül az Európai Unió területére érkezett bevándorlók vagy menedékérők száma, akiket valamely uniós ország területének elhagyására köteleztek. Míg 2021 első negyedévében számuk 185 volt, az év utolsó negyedévében már 350-en voltak ilyenek. 2022 első negyedévében ez a szám 230 főre csökkent, majd 2022 második negyedévében 320-ra emelkedett – írták.

A vizsgált időszakban Görögország, majd Horvátország, Svédország és Belgium hozta a legtöbb határozatot területének kötelező elhagyásáról felnőtt kísérő nélküli kiskorúak esetében. Az adott tagállamból távozni kényszerült felnőtt kísérő nélkül érkezett kiskorúak kétharmada (66 százalék) Egyiptomból, Afganisztánból és Szomáliából származott. Egy másik uniós tagország területéről kiutasított felnőtt kísérő nélküli kiskorú legtöbbjét Németország, Horvátország, Ausztria és Svédország fogadta vissza - közölte jelenésében az Eurostat.

 

Borítókép: lllegális bevándorlók a messinai kikötőben 2022. július 24-én, miután egy mentőhajó több mint 600 migránst vett a fedélzetére egy halászhajóról. A bevándorlók között öt holttestet is találtak (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Carmelo Imbesi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.