A helyzet – kis túlzással – ott tart, hogy a svédek körében már át sem üti az ingerküszöböt egy lövöldözéssel kapcsolatos hír. Az emberek egy része rezignáltan nézi a híradóban, hogy aznap egy lövöldözés volt valahol, másutt meg két késelés és három helyen autógyújtogatás, mintha csak az elmaradhatatlan időjárásjelentés hangzana el. Ugyanakkor az, hogy pár napon belül a harmadik halálos áldozattal járó, két héten belül pedig az ötödik lövöldözés történt egy Södertalje nevű kisvárosban, már nemcsak a települést, de egész Svédországot megrázta.
A fékevesztett erőszak mögött a bevándorló hátterű bandák belső konfliktusa állhat, a rendőrség elmélete szerint a legutóbbi lövöldözések egy bosszúspirál részei. A bandák jellemzője a fiatal kor, a családi kötelékek, felfegyverkezettség és drogkereskedelem.
Hogy brutális erőszak tört fel Södertaljében, azt a svéd köztévének nyilatkozó rendőrségi szóvivő is elismerte. De nemcsak ebben a városban súlyos a helyzet, hanem Svédország-szerte. Idén eddig 51-en haltak meg a 315 lövöldözés következtében a Magyarországnál nem sokkal népesebb Svédországban, 92-en pedig megsérültek. Ez a szám már most jóval magasabb, mint tavaly egész évben, amikor 45-en vesztették életüket bandák közti leszámolás következtében.
A politika sokáig azt akarta elhitetni, ezek izolált esetek, és a többségi társadalmat nem érintik.
De ez az álláspont már aligha tartható. Szemléletes példája ennek az az eset, mikor az idei áldozatok száma augusztus végén elérte a teljes tavalyit, azaz a 45-öt. Augusztus végén egy 15 éves, bevándorló hátterű, korábban már kényszerfelügyelet alatt álló fiú tüzet nyitott egy malmői bevásárlóközpontban, hogy leszámoljon egy másik banda tagjával, amikor egy éppen arra járó asszonyt is megsebesített. És nem ez volt az egyetlen eset, amikor a többségi társadalom tagjai is veszélybe kerültek.