Újabb halálos áldozatai vannak az iráni tüntetéseknek

A megmozdulásokon eddig több mint százhatvanan vesztették életüket, köztük kiskorúak is.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 10. 29. 9:50
Irán tüntetés
A demonstrator drags a burning motorbike during a protest for Mahsa Amini, a woman who died after being arrested by the Islamic republic's "morality police", in Tehran on September 19, 2022. - Fresh protests broke out on September 19 in Iran over the death of a young woman who had been arrested by the "morality police" that enforces a strict dress code, local media reported. Public anger has grown since authorities on Friday announced the death of Mahsa Amini, 22, in a hospital after three days in a coma, following her arrest by Tehran's morality police during a visit to the capital on September 13. (Photo by AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatódtak a tüntetések Iránban pénteken a Mahsza Amini halála miatt kitört demonstrációk résztvevőinek meggyilkolása miatt – civil szervezetek és az AFP francia hírügynökség által ellenőrzött videófelvételek szerint. Az IRNA iráni hírügynökségnek a tartomány biztonsági tanácsára hivatkozó jelentése szerint a Szisztán-Beludzsisztán tartományban fekvő Záhedán városában ismeretlen eredetű lövésekben egy ember meghalt, tizennégy másik, köztük a biztonsági erők több tagja megsebesült.

Záhedánban az iráni hatóságok menesztettek több biztonsági vezetőt, közöttük a rendőrfőnököt, miután egy vizsgálat szerint egyes tisztek hanyagsága vezetett a polgári személyek halálához.

A 22 éves kurd Amini, akit az iszlám kendő nem megfelelő viselése miatt vett őrizetbe az erkölcsrendészet, az őrizetben három nappal később, szeptember 16-án elhunyt. Halála országszerte tömegtüntetéseket váltott ki, amelyeken a kezdeti „nők, élet, szabadság” jelszavakhoz a tüntetések elleni kemény fellépés miatt immár nyíltan rendszerellenes jelszavak is elhangzanak.

Az oslói székhelyű Iráni Emberi Jogok (IHR) nevű civil szervezet szerint a tüntetéseken legkevesebb százhatvanan haltak meg, közöttük mintegy húsz kiskorú. Szerdán tüntetők ezrei vonultak fel a kurdisztáni Szakkezben, Mahsza Amini szülővárosában, a nő halála után negyven nappal. Incidensek voltak csütörtökön a nyugat-iráni Horramábádban, ahol a fiatalon meghalt Nika Sakarami sírjánál gyülekeztek a demonstrálók.

Egy harmincéves tüntető, Iszmail Mauludi mahábádi temetésén a biztonsági erők tüzet nyitottak és három embert megöltek a Hengav emberi jogi szervezet szerint. Ali Hameneire, Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjére utalva a tüntetők azt skandálták, hogy halál a diktátorra!

 

A Hengav szerint két másik tüntető a nyugat-iráni Banehben halt meg. Az AFP által megkérdezett Henry Rome, a Washingtoni Védelmi és Biztonsági Intézet Irán-szakértője szerint az iráni hatóságok a népharag szításától tartva egyelőre az erőszakos megtorláson kívüli más módszereket – őrizetbe vételeket és megfélemlítéseket, az internetszolgáltatás megszakítását – alkalmazzák, de nem zárta ki, hogy szélesebb erőszakos megtorlásra is sor kerülhet. Az iráni vezetők továbbra is Irán ellenségeit okolják a zavargásokért. A Köztársasági Gárda hírszerzése közleményében pénteken a CIA amerikai hírszerző ügynökséget és nagy-britanniai, izraeli, szaúd-arábiai szövetségeseit vádolta az Iráni Iszlám Köztársaság elleni összeesküvéssel.

Borítókép: Tüntetők felgyújtottak egy motort a Mahsza Amini halála után kirobbant tüntetésen Teheránban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.